Nagrywanie z pianina na komputer - kable i wtyczki

Jakich kabli należy użyć do nagrywania dźwięku z pianina cyfrowego na komputer?

Gdy już wiemy, do których wejść / wyjść podłączyć pianino i komputer (polecam artykuł: nagrywanie z pianina keyboardu na komputer ), to pozostaje jeszcze kwestia ich połączenia kablem. Wybór kabla zależy od rodzaju gniazd dostępnych w pianinie / komputerze.

W komputerze bez dedykowanej karty muzycznej najprawdopodobniej będziemy mieć wejście na małą wtyczkę stereo (tzw mały jack – 3,5mm).

wtyczka_minijack_mikrofon.jpg

Należy pamiętać, że wejście dla mikrofonu jest zawsze w systemie Mono, więc w tym przypadku można używać wtyczki mono.

W przypadku posiadania zewnętrznej lub wewnętrznej dedykowanej karty muzycznej, należy użyć portu “Line In”.

Wewnętrzna karta Creative Sound Blaster Audigy FX)

Wewnętrzna karta Creative Sound Blaster Audigy FX)

W pianinach cyfrowych, wyjście liniowe jest zazwyczaj podzielone na dwa gniazda nazwane L/L+R (lub L/Mono) oraz R. Należy do nich używać dwóch dużych wtyczek (6,3mm). Jeśli podłączy się tylko jedną wtyczkę do gniazda L, otrzyma się brzmienie mono. By uzyskać brzmienie stereo, należy jedną wtyczkę podłączyć do L, natomiast drugą do R. Kable są przedstawione poniżej.

wtyczki_aux_out_line_in.jpg

Aby używać wyjścia AUX, potrzebny będzie kabel z dwiema wtyczkami RCA (białą i czerwoną) z jednej strony oraz z małą wtyczką stereo z drugiej strony (jak na zdjęciu powyżej).

Pojedynczą wtyczkę stereo (w kolorze czarnym na zdjęciu powyżej) należy wpiąć do dedykowanej karty muzycznej do wejścia Line In lub do wejścia mikrofonowego na komputerze. Lepszą jakość dźwięku uzyskamy przy podłączeniu do wejścia Line In (jeżeli jest wejście Line In, to nie należy używać wejścia mikrofonowego).

Do nagrywania najlepiej używać dedykowanego do tego celu programu - może to być np. darmowy program Audacity, który pozwala też na regulację głośności nagrywania (szczególnie kluczowe przy nagrywaniu bez użycia profesjonalnej karty dźwiękowej i przy podłączaniu do wejścia mikrofonowego zamiast wejścia Line In). Przy zbyt wysokiej głośności nagrywania dźwięki będą się wybijały “poza skalę”, pojawią się szumy i trzaski.

Wyjście na słuchawki jest zazwyczaj wtyczką stereo, najczęściej spotykana jest większa wtyczka (tzw duży jack), czasem mała (mały jack). Dlatego należy używać kabla stereo. W przypadku, gdy mamy kabel zakończony mniejszą wtyczką, należy użyć przejściówki z małego jacka na dużego (koszt przejściówki to kilkanaście złotych, do nabycia np w sklepach typu euro agd).

Podsumowując - najlepiej zaopatrzyć się w kable RCA, które z jednej strony mają wtyczkę białą oraz czerwoną, a z drugiej strony mają pojedynczą wtyczkę stereo. Kabel należy odpowiednio do kolorów wpiąć do pianina cyfrowego do portów AUX OUT oraz do złącza “Line In” na dedykowanej karcie muzycznej (w przypadku jej braku do złącza mikrofonowego na komputerze) oraz nagrywać z wykorzystaniem dedykowanego oprogramowania.

Posted on March 8, 2013 and filed under Funkcje pianin cyfrowych.