Posts filed under Jak wybrać pianino

Kawai - porównanie pianin cyfrowych

Oto porównanie aktualnych modeli pianin cyfrowych Kawai. Poniżej opisałam moje wrażenia dotyczące brzmienia oraz mechaniki klawiatury pianin Kawai. Dodałam też porównanie głównych opcji i funkcji.

Na Targach Muzycznych we Frankfurcie 2018, firma Kawai zaprezentowała wiele nowych modeli pianin cyfrowych. Poprzednie modele z serii CA: CA17, CA67 i CA97 zostały zastąpione nowymi modelami: CA48, CA58, CA78 i CA98. Starsze modele, wciąż jeszcze dostępne w sprzedaży w 2018 roku, opisałam na dole tego wpisu. Serie pianin Kawai CN, ES oraz CS pozostały bez zmian.

O jakości pianin cyfrowych, decyduje przede wszystkim mechanizm klawiatury oraz brzmienie. Więcej o klawiaturach pianin cyfrowych napisałam w tym wpisie, zapraszam do przeczytania.

Seria CN:

Kawai CN17, w cenie ok. 4000zł:

Jest to nowy model, dodany do oferty Kawai w 2018., choć w czerwcu 2018r. model prawie nie dostępny jeszcze w polskich sklepach muzycznych. 

Mechanizm klawiatury CN17 to: "Responsive Hammer Compact II Action", czyli klawiatura młoteczkowa, choć o typie kompaktowym - określenie to jest związane z krótszą długością klawisza wewnątrz pianina: czyli część klawisza, której nie widzimy, ponieważ jest wewnątrz pianina, jest krótsza niż w standardowej klawiaturze typu "Responsive Hammer II Action", używanej w wyższych (lepszych) modelach Kawai. Klawisze pokryte są lakierem matującym, choć producent nie określa tego jako lakier imitujący kość słoniową. Pod każdym klawiszem są 3 czujniki dźwięku. 

Zalety CN17 wynikające ze specyfikacji to: wysoka polifonia (192 głosy), półpedał oraz funkcja edukacyjna. W odróżnieniu do tańszych modeli, w CN27 wprowadzono połączenie USB (choć to standard u konkurencji).

Do słabszych cech specyfikacji należą: mała ilość brzmień (15), brak rytmów i akompaniamentu, brak wyjścia liniowego.

Moje wrażenia z testów modelu Kawai CN17:

Choć jest to dość podstawowy model, to podoba mi się reakcja dynamiczna pianina. Czyli natężenie brzmienia jest w tym modelu dobrze odzwierciedlone - gdy grający pracuje palcami mocniej lub zwiększa oparcie ręki, to dźwięk staje się proporcjonalnie mocniejszy i głębszy. Nie jest to regułą we wszystkich pianinach w tej cenie, czasem pomimo mocniejszego oparcia dźwięk prawie nie zmienia się lub też zmienia się w sposób przerysowany, tu czułam, że pianino "robi" to, co ja chcę.

Jednak są i minusy: klawiatura jest lekka, wręcz keyboardowa, pod względem oporu zbliżona do Yamahy YDP-143, choć lepsza od YDP-143 pod względem odpowiedzi dynamicznej. Pomimo, że czułam dobrą odpowiedź klawiatury na zmianę gry, to jednak zakres dynamiczny między grą zupełnie cichą a najgłośniejszą jest zdecydowanie za mały. Przykładowo w utworze "Marriage d'amour", gdzie w prawej ręce szybko powtarzane nuty zwiększają równocześnie dynamikę, czyli jest przejście od delikatnego piano do mocnego, pełnego furii forte - można na dobrym pianinie wydobyć naprawdę dużo emocji. Pianino CN17 tego nie umożliwia - tu jest płytko i płasko. Czyli można wydobyć ładny dźwięk, ale tylko w zakresie od mp (umiarkowanie cicho), następnie jest mf (umiarkowanie głośno) do forte (głośno) - i to koniec opcji. Aby uzyskać piano, czyli dźwięk cichy i bardzo cichy, trzeba mocno wycofać rękę i grać "po wierzchu", bez oparcia. Brzmienia mocniejszego niż po prostu dźwięki głośne, też nie można wydobyć. Piszę o tym tak wiele, ponieważ jest to Kawai, producent, co do którego mam duże oczekiwania. Jednak model CN17 jest w cenie ok. 4000zł, więc te ograniczenia są akceptowalne w pianinach w tym przedziale cenowym.

Poniżej zdjęcia pianin Kawai CN17. Należy kliknąć, by powiększyć zdjęcie:

Kawai CN17 - specyfikacja

Kawai CN17

Kawai CN17 - panel

Kawai CN27, w cenie ok. 5400zł:

Kawai CN27 jest następcą starszego modelu CN25. Mechanizm klawiatury CN27 to "RH III Action with Counterweights", czyli według opisu jest to klawiatura młoteczkowa z dodatkowym dociążeniem klawiszy. Klawisze pokryte są lakierem imitującym kość słoniową. Pod każdym klawiszem są 3 czujniki dźwięku, jest też mechanizm let-off (wymyk). 

Zalety CN27 wynikające ze specyfikacji to: wysoka polifonia (192 głosy),  funkcja edukacyjna, półpedał. W odróżnieniu do tańszych modeli, w CN27 wprowadzono połączenie USB (choć to standard u konkurencji).

Do słabszych cech specyfikacji należą: mała ilość brzmień (19), tylko 1 ścieżka nagrywania, brak rytmów i akompaniamentu. Moc głośników umiarkowana (2x20W), konkurencja w tej cenie ma mocniejsze.

Moje wrażenia z testów modelu Kawai CN27:

Klawiatura twarda, o większym oporze niż  klawiatura modelu CN17.  Przy szybkim Impromptu Schuberta już nie wszystkie dźwięki były równomiernie słyszalne, jakby klawiatura nie nadążała i niektóre dźwięki nie odzywają się z odpowiednią dynamiką. Podobnie gdy przy trylach, czyli szybkich powtarzających się dźwiękach, próbuję zwiększyć głośność, to nie wszystkie z nich są słyszalne. Do poprawienia jest też słaba amortyzacja po naciśnięciu klawisza, ponieważ miałam wrażenie, jakby klawisze były od spodu wypychane, odbijane, zamiast zamortyzowane. Klawisze plastikowe, to zupełnie inna klasa niż seria Kawai CS czy CA.  Brzmienie przyjemne, dość jasne, zdecydowanie lepsze niż np. u Yamahy Arius. Bardzo podoba mi się brzmienie i reakcja dynamiczna przy grze cichej, zarówno bardzo cichej jak i umiarkowanie cichej, a basy mają ładne, pełne brzmienie. Problem pojawia się przy grze forte (głośno) - jest mała różnica w mocy pomiędzy forte a forte fortissimo, czyli przy grze "mocnej" i "naprawdę bardzo mocnej" otrzymujemy prawie takie samo natężenie dźwięku. Do plusów natomiast, poza ładnym brzmieniem, należy też dopracowany półpedał, który dobrze reaguje na zróżnicowaną siłę nacisku.

Poniżej zdjęcia pianin Kawai CN27. Należy kliknąć, by powiększyć zdjęcie:

Kawai CN27 - specyfikacja

Kawai CN27

Kawai CN27 - panel

Kawai CN37, w cenie ok. 6400zł:

Kawai CN37 jest następcą starszego modelu CN35. Mechanizm klawiatury CN37 według specyfikacji oraz według moich odczuć jest taki sam, jak w modelu CN27, czyli "RH III Action with Counterweights", co oznacza klawiaturę młoteczkową z dodatkowym dociążeniem klawiszy. Klawisze pokryte są lakierem imitującym kość słoniową. Pod każdym klawiszem są 3 czujniki dźwięku. 

Istotne plusy w specyfikacji modelu CN37 to: rozbudowana liczna głosów - ponad 300 brzmień, wysoka polifonia (256 głosów, jeszcze więcej niż w CN27), możliwość nagrywania i odtwarzania w wielu formatach, dostępne rytmy perkusyjne (choć bez akompaniamentu), dodane 2 głośniki wysokotonowe (choć ogólna moc głośników to 40W, tak jak w CN27). 

Specyfikacja jest więc bardzo rozbudowana, wskazać można tylko 1 podstawowy minus jak na pianino w tej cenie: klawisze są plastikowe, nie drewniane. W tej cenie konkurencja oferuje też akompaniament i zazwyczaj mocniejsze głośniki. Plusem CN37 jest duża liczba brzmień oraz zwiększenie możliwości połączeń z komputerem (w poprzednich tańszych modelach były to słabe strony pianin Kawai).

Moje wrażenia z testów modelu Kawai CN37:

Odczucia dotyczące mechanizmu klawiatury miałam takie same, jak w CN27, czyli klawiatura dość twarda, ze zbyt słabą amortyzacją (mocne odskakiwanie klawisza bez wrażenia, że dźwięk można z przyjemnością pogłębić). Dobra klawiatura ze świetną amortyzacją jest już w modelu Kawai CA58, więc szukając dobrej klawiatury Kawai zdecydowanie polecam serię CA zamiast CN37. Obecne (połowa roku 2018) polecam poprzednie modele, już zastępowane nowymi, z serii CA - czyli model CA 67 i tańszy CA17 - są one zdecydowanie lepsze od serii CN, a ich ceny mogą być teraz bardzo atrakcyjne z uwagi na pojawienie się nowych, zastępujących ich modeli.

Główny minus modelu Kawai CN37 to "zatykająca się" dynamika, podobnie jak w CN27 oraz w CA48. Czyli przy szybkiej grze (szczególnie przy głośniejszej), niektóre dźwięki są cichsze lub nie odzywają się wcale. Drugi minus, podobnie jak w CN27, to granica forte, poza którą pogłębianie brzmienia nie jest możliwe, ponieważ palce naciskają mocniej, a brzmienie pozostaje niezmienione.  

Brzmienie pianina CN37 podoba mi się, jest naturalne, przyjemne (szczególnie Grand Piano 1). Jest to pianino bardzo dobre do grania spokojnych, pięknych melodii - przykładowo łagodne i ciche Preludium C-dur Bacha wychodzi świetnie. Do gry szybkiej oraz do wykonania utworów, które powinny mocno wybrzmieć, model CN37 może się okazać niewystarczający .

Poniżej zdjęcia pianin Kawai CN37. Należy kliknąć, by powiększyć zdjęcie:

Kawai CN37 - specyfikacja

Kawai CN37

Kawai CN37

Seria ES (portable pianos - pianina przenośne):

Kawai ES110, w cenie ok. 2800zł (bez obudowy) / 3600zł (z obudową):

Mechanizm klawiatury ES110 to "Responsive Hammer Compact Weighted-key Action", czyli klawiatura młoteczkowa, kompaktowa, ważona. Jest to nowy typ klawiatury, której mechanizm jest lżejszy niż dotychczas stosowany w innych modelach Kawai. Instrument ten trudno oceniać jako pianino cyfrowe, ponieważ ze względu na lekką wagę i słabe głośniki, ma on przeznaczenie głównie estradowe.

Do plusów modelu ES110 należy: lekka waga instrumentu, wysoka polifonia (192 głosy),  funkcja edukacyjna, podłączenie liniowe. 

Minusem tego modelu (poza mechanizmem klawiatury) są słabe głośniki (2x7W).

Moje wrażenia z testów modelu Kawai ES110:

Klawiaturę opisałam jako "mechanizm w stylu Rolanda", czyli: słaba amortyzacja przy uderzeniu klawisza - naciśnięcie klawisza jest twardo zakończone, powstaje wrażenie odpychania klawisza od spodu.

Brzmienie przyjemne, naturalne, nie za ostre, minusem jest ograniczenie w pogłębianiu dynamiki - czyli grający wkłada dużo energii, naciska klawisz z dużą mocą, a brzmienie jest niezmienione, jakby wciąż pozostawało na poziomie forte bez pogłębienia. Jest to całkowicie akceptowalne w pianinie w tej cenie, piszę to raczej po to, by przedstawić Państwu, które cechy pianina świadczą o naprawdę dobrej klawiaturze, a których nie ma w pianinach danym przedziale cenowym.

Moim zdaniem model Kawai ES110 należy traktować jako keyboard, czyli instrument służący do podłączenia do wzmacniaczy, gdzie liczy się przyjemne brzmienie uzyskane dzięki zewnętrznym głośnikom. Nie jest to pianino najlepsze do ćwiczenia gry klasycznej, ponieważ szybko bolą opuszki palców, a możliwości dynamiczne są ograniczone. Dla osób potrzebujących taniego przenośnego keyboardu - polecam z uwagi na ładny dźwięk i konkurencyjną wagę instrumentu.

Poniżej zdjęcia pianin Kawai ES110. Należy kliknąć, by powiększyć zdjęcie:

Kawai ES110 - specyfikacja

Kawai ES110

Kawai ES110 - panel

Kawai ES8, w cenie ok. 6500zł:

Mechanizm klawiatury ES8 to "RH III Action with Counterweights", czyli klawiatura młoteczkowa z dodatkowym dociążeniem klawiszy. Klawisze pokryte są lakierem imitującym kość słoniową. Pod każdym klawiszem są 3 czujniki dźwięku, jest też mechanizm let-off (wymyk). Według specyfikacji jest to taki sam mechanizm jak w modelach CN27 oraz CN37, jednak w moim odczuciu klawiatura jest zdecydowanie lepsza.

Ważnymi zaletami opisanymi w specyfikacji modelu ES8 to: wysoka polifonia (256 głosów), liczne możliwości nagrywania i odtwarzania (format mp3, wave, midi), rytmy i akompaniament.  

Słabsze cechy ES8 to: jak na tę cenę instrumentu, oferuje on małą ilość brzmień (34 brzmienia) oraz małą moc głośników (2x15W).

Moje wrażenia z testów modelu Kawai ES8:

Według specyfikacji klawiatura ES8 jest taka, jak w nowych modelach CN27 i CN37. W moim odczuciu model ES8 ma dużo lepszą amortyzację, czyli nie ma ostrego odbicia klawisza od spodu po naciśnięciu. Klawiatura ES8 wydała mi się też bardziej przyjazna i lżejsza niż w modelach CN27 i CN37. Klawiatura jest równa, można spokojnie ćwiczyć bez obawy, że któryś dźwięk będzie zagrany nieoczekiwanie za cicho lub za głośno. Trochę ograniczone, jak na tę cenę, jest uzyskiwanie zróżnicowanej dynamiki (przy średnim i mocnym naciśnięciu klawiszy uzyskuje się zbliżony, głośny dźwięk, brak dobrej stopniowalności).

Jednak model Kawai ES8 ma sporo plusów:

 • dobra kontrola dynamiki, czyli dźwięki są o takim natężeniu, jak chce grający
 • dobra amortyzacja
 • przyjemność z gry, bez walki z klawiaturą, jak w niższych modelach Kawai

Jest to instrument głównie o przeznaczeniu estradowym, z uwagi na swoją lekkość, liczne brzmienia i akompaniament.

Poniżej zdjęcia pianin Kawai ES8. Należy kliknąć, by powiększyć zdjęcie:

Kawai ES8 - specyfikacja

Kawai ES8

Kawai ES8

Seria modeli specjalnych "stage pianos" Kawai MPSE:

Seria MPSE to nowe modele uzupełniające lub wręcz zastępujące modele serii MP, czyli pianino MP7 zostaje zastąpione przez MP7SE oraz MP11 przez MP11SE.

Zmiany względem poprzednich modeli to: 

 • dodanie 2 brzmień fortepianu z samplami 88-klawiszowymi (czyli jakość próbek fortepianowych jest wysoka, ponieważ brzmienie dla każdego klawisza było nagrywane osobno, a nie zmieniane komputerowo, jak to czasem występuje w pianinach o niższej cenie i jakości)
 • w MP11SE dodano potrójny pedał
 • w MP7SE zmieniono mechanizm klawiatury z "Responsive Hammer II Graded Hammer Action" na "Responsive Hammer Action III"

Kawai MP7SE, w cenie ok. 6600zł:

Według specyfikacji, model MP7SE jest zupełnie inny względem poprzedniego MP7, ponieważ zarówno mechanizm klawiatury jak i brzmienie fortepianu uległy zmianie. Mechanizm klawiatury MP7SE został zmieniony z "RH II Graded Hammer Action" na "RH III Graded Hammer Action", czyli klawiatura młoteczkowa i ważona, choć wciąż plastikowa, typ III. Klawisze pokryte są lakierem imitującym kość słoniową. Pod każdym klawiszem są 3 czujniki dźwięku, jest też mechanizm let-off (wymyk) oraz dodatkowe dociążenie klawiszy. Mechanizm RHIII jest zastosowany również w modelach CN27 oraz CN37.

Moje odczucia z gry na MP7SE:

W skrócie - jest to instrument bardziej do gry scenicznej, niż do pracy nad dźwiękiem wydobywanym z instrumentu. Zakres dynamiczny jest dość ograniczony, by osiągnąć piano, to trzeba grać "po wierzchu". Choć klawiatura jest bardziej stabilna niż przykładowo w CN17, tu wiadomo, jakiego natężenia dźwięku się spodziewać, można osiągnąć lepszą kontrolę nad wydobywanym dźwiękiem. W porównaniu do poprzedniego modelu MP7, obecna klawiatura MP7SE jest bardziej oporna, wymaga mocniejszej pracy palców niż model poprzedni.

Poniżej zdjęcia pianin Kawai MP7SE. Należy kliknąć, by powiększyć zdjęcie:

Kawai MP7SE - specyfikacja

Kawai MP7SE

Kawai MP7SE

Kawai MP11SE, w cenie ok. 9500zł:

Mechanizm klawiatury modelu MP11SE jest taki sam jak w poprzednim modelu MP11, czyli klawiatura typu "Grand FeeI Wooden Keys Graded Hammer Action", co oznacza klawiaturę drewnianą, młoteczkową, ważoną, typu "Grand Feel". Klawisze pokryte są lakierem imitującym kość słoniową. Pod każdym klawiszem są 3 czujniki dźwięku, jest też mechanizm let-off (wymyk). Cecha klawiatury "Grand Feel" jest dodatkowym ulepszeniem mechanizmu, które polega na tym, że ta część klawisza określana jako "pivot" (czyli część klawisza od brzegu klawiatury do środka ciężkości klawisza) jest tak długa, jak w fortepianach akustycznych Kawai.

Moje wrażenia z testowania MP11SE były bardzo pozytywne: dobra klawiatura, równomiernie łagodna, miękka, wyrównana dynamicznie. Jako jej wadę wskazałabym płytkość, czyli bardzo blisko jest fizycznie od powierzchni klawisza do miejsca wydobycia dźwięku, ale poza tym dziwnym wrażeniem, do którego można przywyknąć, instrument daje dużą możliwość pogłębiania dźwięku, dobrą amortyzację naciskanego klawisza, odpowiednią reakcję na dynamikę. Świetnie wydobywa się tryle, wszystko dobrze wychodzi, żaden dźwięk nie zanika, ładne, mocne basy, dobre forte (choć fff, czyli forte fortissimo - bardzo mocne brzmienie - już nie wychodzi tak dobrze jak w Kawai CS11, CA98 czy CA78). To ostatnie porównanie MP11SE do Kawai CS11 nie jest oczywiście w pełni odpowiednie, ponieważ stage piano MP11SE ma inne zastosowanie niż CS11. Chciałam jednak przedstawić Państwu, czego można oczekiwać po naprawdę dobrym pianinie, a czego pewne instrumenty nie zaoferują - czyli nawet drogie stage piano, jak MP11SE to instrument innej klasy niż pianino cyfrowe w porównywalnej cenie, jak CA78. Mocne brzmienie wymaga przestrzeni i mocnych głośników, czego w stage piano nie spotkałam.

Poniżej zdjęcia pianin Kawai MP11SE. Należy kliknąć, by powiększyć zdjęcie:

Kawai MP11SE - specyfikacja

Kawai MP11SE

Kawai MP11SE - mechanizm klawiatury

Seria CA ("Concert Artist"):

Nowość: Kawai CA48 w cenie ok. 7500zł:

Specyfikacja modelu CA48 jest zachęcająca, szczególnie zachęca fakt, że w pianinie Kawai za 7500zł jest klawiatura drewniana. Mechanizm klawiatury CA48 to "Grand Feel Compact action", z klawiaturą drewnianą, pokrytą lakierem imitującym kość słoniową, z mechanizmem wymyku ("let-off") oraz 3 czujnikami dźwięku pod każdym klawiszem. 

Inne istotne cechy wynikające ze specyfikacji to:

 • próbkowanie brzmień jest 88-klawiszowe, czyli próbka brzmieniowa jest nagrywana dla każdego dźwięku osobno, oczywiście na różnych poziomach dynamicznych, nie ma tu "rozciągania" komputerowego próbek na kilka klawiszy, co ma miejsce w podstawowych modelach różnych producentów
 • polifonia 192-głosowa, co jest ilością umiarkowaną, bo obecnie prawie standardem jest polifonia 256 głosów, choć jest to już poziom zupełnie wystarczający do każdej gry 
 • ilość brzmień: 19, choć wydaje się, że to niewiele, to jednak warto pamiętać, że przy wejściu midi nie ma to aż tak dużego znaczenia, bo przy odrobinie wysiłku można korzystać ze 128 standardowych brzmień General Midi dostępnych przez internet
 • moc głośników to 2x20W, czyli też bardzo umiarkowanie jak na taką cenę pianina

Moje wrażenia z testów modelu Kawai CA48:

Patrząc na specyfikację modelu CA48, możnaby pomyśleć, że jest to pianino stworzone z myślą o dobrej klawiaturze i brzmieniu, z ograniczeniem funkcji dodatkowych. W rzeczywistości jednak nie wyszło to aż tak dobrze:

Naturalne jest to (z uwagi na różnicę w cenie), że klawiaturze CA48 dużo brakuje do droższych z tej serii modeli CA78 i CA98. Na czym polega ta różnica? Klawiatura CA48 jest stosunkowo miękka, przyjazna, z dość dobrą amortyzacją, choć wrażenie przy naciśnięciu klawisza nie jest aż tak miękkie jak w CA78, CA98 czy całej serii CS. W tych droższych pianinach dalsze pogłębianie nacisku na klawisz pozwala na uzyskanie pięknego, coraz mocniejszego dźwięku. Natomiast w CA48 jest pewien poziom, na zbyt wczesnym etapie, powyżej którego nie można więcej wydobyć - powyżej tego poziomu klawiatura nie reaguje już na to, że naciskam jeszcze mocniej. To spory minus, bo czuć ograniczenie instrumentu. Warto jednak zauważyć, że amortyzacja i jakość klawiatury jest bez porównania lepsza niż w serii CN.

Wrażenia dotyczące brzmienia: podobnie jak w droższym CA58 tak i w CA48 przy korzystaniu ze słuchawek następuje skracanie, jakby przedwczesne ucinanie wybrzmiewanych nut. Bez słuchawek nie ma tego wrażenia. Przy szybkich nutach (np Impromptu Es-dur Schuberta) zdarzają się wytłumione nuty, czyli klawisze odzywają się ciszej niż powinny lub wcale. Brzmienia fortepianu są naturalne i przyjemne, jedynie 2 najwyższe oktawy trochę zbyt ostre. Ogólnie przy nie za szybkiej i nie za mocnej grze, wszystko jest w porządku, problem pojawia się przy szybkiej grze i dużym forte, wówczas dynamika jest czasem wytłumiona, a czasem pojedyncze dźwięki "wyskakują", czyli odzywają się mocniej, niż oczekuje grający. Nie znając ceny podczas targów muzycznych zanotowałam, że pianino świetne, jeśli jest poniżej 4000 zł, tymczasem jest to pianino oferowane za 7500 zł. Ogólnie od pianin za 3000 - 4000 zł oczekiwałabym, że mają przyjazną, nieodpychającą klawiaturę (czyli z dobrą amortyzacją, bez mocnego odbijania klawisza od spodu) oraz jak najlepszą reakcję na zmianę dynamiki - czyli, gdy pianista gra lekko, to pianino odzywa się cicho, z każdym zwiększeniem mocy naciśnięcia klawiatury, moc dźwięku zwiększa się proporcjonalnie do nacisku. Nie oczekuję, że pianino za 3000 -4000 zł zawsze i w każdym tempie wydobędzie odpowiednie natężenie dźwięku, czasem mogą zdarzyć się pojedyncze momenty, kiedy klawiatura nie nadąży za zaawansowanym pianistą. Od pianin w cenie 7000 zł oczekiwałabym, że jest to instrument dobry już nawet dla pianistów zaawansowanych, którzy potrzebują wydobyć z pianina szybkie tryle, głęboką, ale piękną moc brzmienia, każdy dźwięk w odpowiedniej dynamice nawet przy szybkich powtórzeniach dźwięku. CA48 ma ten minus, że gra się miło, ale bez gwarancji, że przy zaawansowanej grze każdy dźwięk będzie wydobyty odpowiednio i z oczekiwaną dynamiką. 

Poniżej zdjęcia pianin Kawai CA48. Należy kliknąć, by powiększyć zdjęcie:

Kawai CA48 - specyfikacja

Kawai CA48

Kawai CA48 - panel

Kawai CA48

Nowość: Kawai CA58 w cenie ok. 9400zł:

Według specyfikacji, mechanizm klawiatury CA58 jest taki sam jak w CA48, czyli "Grand Feel Compact action". Oczywiście klawiatura jest drewniana, pokrytą lakierem imitującym kość słoniową, dodatkowo (czego nie ma w CA48) czarne klawisze imitują uczucie gry na klawiszach wykonanych z hebanu. Podobnie jak w CA48, pianino CA58 posiada mechanizm wymyku ("let-off") oraz 3 czujniki dźwięku pod każdym klawiszem. Według specyfikacji inne są próbki brzmieniowe, ale oczywiście na tym poziomie cenowym, i tu każda próbka jest nagrywana oddzielnie dla poszczególnych klawiszy, czyli jest to tzw. 88-key sampling, czyli próbkowanie 88-klawiszowe. 

Inne istotne cechy wynikające ze specyfikacji to:

 • wiele cech standardowych na tym poziomie cenowym, czyli: polifonia 256 głosów, liczne możliwości nagrywania, w tym WAV i mp3 oraz funkcja bluetooth, których nie ma w CA48
 • jest tzw. funkcja "Virtual Technician", czyli wirtualnego serwisanta, polegająca na możliwości regulacji 19 różnych parametrów pianina, takich jak: rezonans płyty, odgłos uderzenia młoteczka w struny, odgłos opadającego młoteczka, długość zanikania dźwięku, efekt otworzenia górnej płyty pianina, i wiele innych dodatkowych efektów, które pozwalają na sporą dowolność regulacji pianina, głównie w zakresie dynamiki  
 • ilość brzmień: 42, co jest dużym skokiem w porównaniu do 19 brzmień dostępnych w CA48
 • moc głośników łącznie wynosi 100W, czyli też zdecydowanie lepiej niż 2x20W dostępne w modelu CA48

Moje wrażenia z testów modelu Kawai CA58:

W skrócie napisałam o CA58, że wrażenie "ogólnie dobre", choć opisałam to beż świadomości, że pianino kosztuje prawie 10000zł :) Klawiatura jest z dobrą amortyzacją, czyli nie ma odczucia nadmiernego odskoku od spodu, ale też nie ma wrażenia "poduszki", czyli bardzo miękkiego lądowania i pogłębiania dźwięku jak w najdroższych CA98 i CS11. Kawai CA58 jest nowym modelem, przedstawionym jeszcze później niż tańszy model CA48, cenowo zbliżonym do dawnego CA67, jednak, moim zdaniem, nie tak dobrym jak poprzedni model CA67.  W Kawai CA58 uzupełniono braki specyfikacji, które były w CA48 (czyli opcje nagrywania, wzmocnione głośniki itd). Odczucia odnośnie CA58 miałam mieszane, w zależności od tego, po którym innym modelu go testowałam. Poniżej moje różne uwagi dotyczące CA58, nie mam jednoznacznej opinii o tym pianinie poza tym że na pewno nie jest to model warty 10tys zł:

 • podobnie jak w CA48, przy grze na słuchawkach brzmienie jest jakby ucinane, dźwięk nie wybrzmiewa dostatecznie długo
 • przy grze bez słuchawek dźwięki nie są ucinane, jest wiele brzmień Grand Piano do wyboru, o przyjaznym , naturalnym brzmieniu
 • po bardzo głębokim naciśnięciu klawisza, odczucie amortyzacji jest dobre, czyli jest miękkość, jednak nie idzie za tym aż tak dobre pogłębienie dźwięku (mocne brzmienie), jak w modelach droższych, odczuwalne już w zupełnie inny sposób nawet w CA78
 • klawisze chodzą stosunkowo opornie, zwłaszcza jak na Kawai, gdyby możliwe byłoby wydobycie głębi dźwięku przy mocnym forte, to ten opór nie przeszkadzałby. Tu jednak czasem jest opór, a jego pokonanie nie prowadzi do mocniejszego dźwięku.

Poniżej zdjęcia pianin Kawai CA58. Należy kliknąć, by powiększyć zdjęcie:

Kawai CA58 - specyfikacja

Kawai CA58

Kawai CA58

Kawai CA58 - panel

Nowość: Kawai CA78 w cenie ok. 11700zł:

Mechanizm klawiatury oraz próbki brzmieniowe CA78 są inne niż w tańszych modelach CA48 czy CA58. Zdecydowanie CA78 aspiruje już do grupy najlepszych pianin Kawai i moim zdaniem warto dopłacić, by zakupić CA78 zamiast CA58. Oto szczegóły specyfikacji: Mechanizm klawiatury to "Grand Feel II Wooden-Key  Action", czyli z opisu dokładnie ten sam mechanizm, który jest już w najdroższym modelu CA, czyli CA98. Klawiatura jest drewniana, białe klawisze pokryte lakierem imitującym kość słoniową, a czarne klawisze - grę na klawiszach wykonanych z hebanu. Klawiatura posiada mechanizm wymyku ("let-off") oraz 3 czujniki dźwięku pod każdym klawiszem. CA78 posiada inny moduł brzmieniowy niż tańsze modele serii CA. Jest to moduł o nazwie: Shigeru Kawai SK-EX Rendering Piano Sound Engine, czyli próbki użyte do brzmień fortepianu pochodzą z fortepianów Shigeru marki Kawai. Próbki te są naprawdę świetnej jakości. Dopiero po targach i moich testach przeczytałam, jak te próbki są tworzone: otóż próbki te powstają z użyciem najnowszej technologii, przez nagrania wielokanałowe, z różnych położeń, wzbogacone rezonansem opracowanym na podstawie algorytmów.. Jakkolwiek skomplikowanie to brzmi, tym razem wierzę w ten marketingowy język - brzmienie modelu CA78 (jak i CA98) jest wspaniałe. Prawdopodobnie nie tylko dobre próbki są odpowiedzialne za tak wspaniały efekt, duże znaczenie może mieć też system przetwarzania dźwięku oraz technologia głośników, choć doskonałe brzmienie jest też na słuchawkach, więc głośniki nie są tu kluczowe.  

Inne istotne cechy CA78 wynikające ze specyfikacji to:

 • wiele cech standardowych na tym poziomie cenowym, czyli: polifonia 256 głosów, liczne możliwości nagrywania, w tym WAV i mp3 oraz funkcja bluetooth
 • podobnie jak w CA58, jest tzw. funkcja "Virtual Technicial", czyli wirtualnego serwisanta, polegająca na możliwości regulacji 19 różnych parametrów pianina, takich jak: rezonans płyty, odgłos uderzenia młoteczka w struny, odgłos opadającego młoteczka, długość zanikania dźwięku, efekt otworzenia górnej płyty pianina, i wiele innych dodatkowych efektów, które pozwalają na sporą dowolność regulacji pianina, głównie w zakresie dynamiki  
 • ilość brzmień: 66
 • moc głośników łącznie wynosi 100W, choć w CA78 na tę moc składa się aż 6 głośników (w CA58 były to 4 głośniki) 
 • ekran dotykowy umiejscowiony z boku klawiatury - jak dla mnie to duży minus i przykład braku zastanowienia przy tworzeniu takiego produktu, choć spotkałam się z innymi ocenami tej opcji. Oto moje zdanie: pianista, siedząc przy pianinie, nie widzi tego, co jest na ekranie dotykowym, więc aby zmienić funkcję, musi przerwać grę i wstać, by wybrać opcje dostępne na ekranie. Czyli zmiana ustawień podczas gry jest niemożliwa - jest to przeciwieństwo tego, jak powinno się konstruować panel z przyciskami. Jeśli ekran dotykowy - to ma on sens jedynie po środku klawiatury, tak jak jest w przypadku Casio (tablet umiejscowiony na pulpicie). Ale nawet ekran dotykowy na środku klawiatury jest mniej praktyczny od zwyczajnych przycisków, ponieważ pianista musi mieć pewność, że podczas gry potrzebna opcja zostanie przełączona w ułamku sekundy, a w ekranie dotykowym tej pewności nie ma - ręce mogą być zbyt spocone, czasem naciśnięcie będzie za słabe i przełączenie funkcji stanie się podczas gry niemożliwe za pierwszym razem. 

Moje wrażenia z testów modelu Kawai CA78:

Pianino bez porównania lepsze niż CA48 i CA58, za to bliżej do CA98, gdzie można czerpać radość z pogłębiania dźwięku, gdzie dynamika i brzmienie podążają dokładnie za tym, co chce wydobyć z instrumentu pianista. Po CA48 i CA58, pianino CA78 określiłam jako "super". Największy plus to nietłumiąca się dynamika bez granic, czyli możliwość pogłębiania dźwięku - wydawałoby się - bez ograniczenia. Klawiatura CA78 nie jest lekka, wręcz trochę twarda jak na Kawai, ale jeśli z pokonaniem twardości klawisza idzie w parze dynamika, to ta twardość nie przeszkadza, bo nie jest to głucha twardość, czyli pokonywanie oporu na próżno. Tu pokonanie oporu klawisza daje w nagrodę piękny, głęboki dźwięk, więc gra na takiej klawiaturze daje samą radość. Według specyfikacji, mechanizm klawiatury i prawie wszystko poza głośnikami jest w CA78 takie samo jak w CA98, jednak klawiatura CA78 wydała mi się zdecydowanie bardziej twarda niż w CA98. Być może to pojedynczy przypadek bardziej wyrobionej klawiatury (choć w to wątpię), bardziej wierzę w to, że pojedyncze elementy - jak minimalna zmiana ułożenia małych dodatkowych elementów budowy pianina (jak np gumy stykowe), nieopisywanych w specyfikacji, mogą wypłynąć na to, jak odczuwana jest klawiatura. Stąd w przypadku dość drogich pianin polecam samodzielne wypróbowanie pianina, bo opis techniczny bardzo mało powie o tym, jak naprawdę gra się na danym instrumencie. CA78 jest bardzo dobry, ale według specyfikacji możnaby pomyśleć, że tak dobry jak CA98 - a tak nie jest.

Poniżej zdjęcia pianin Kawai CA78. Należy kliknąć, by powiększyć zdjęcie:

Kawai CA78 - specyfikacja

Kawai CA78

Kawai CA78 - panel

Nowość: Kawai CA98 w cenie ok. 14300zł:

Według specyfikacji, mechanizm klawiatury CA98 jest taki sam jak w CA78, czyli "Grand Feel II action" (GFII), choć moim zdaniem klawiatura CA98 jest bardziej miękka, zdecydowanie lepsza niż w CA78. Czy to moje złudzenie i jakie mogą być tego przyczyny opisałam w opisie powyżej przy modelu CA78. Próbki brzmieniowe CA98 są również takie same jak w CA78, czyli wspaniałe brzmienie Shigeru Kawai SK-EX Rendering Piano Sound Engine. Główną różnicą pomiędzy CA78 a CA98 zawartą w specyfikacji to inna ilość głosów oraz inny system głośników (w CA78 to 2 x 50W, w CA98 to 3 x 45W).

Inne istotne cechy CA98 wynikające ze specyfikacji to, podobnie jak w CA78:

 • standardowo na tym poziomie cenowym: czyli: polifonia 256 głosów, liczne możliwości nagrywania, w tym WAV i mp3 oraz funkcja bluetooth
 • podobnie jak w CA58 i CA78, jest tzw. funkcja "Virtual Technicial", czyli wirtualnego serwisanta, polegająca na możliwości regulacji 19 różnych parametrów pianina, takich jak: rezonans płyty, odgłos uderzenia młoteczka w struny, odgłos opadającego młoteczka, długość zanikania dźwięku, efekt otworzenia górnej płyty pianina, i wiele innych dodatkowych efektów, które pozwalają na sporą dowolność regulacji pianina, głównie w zakresie dynamiki  
 • ilość brzmień: 86 (w CA78  jest 66 głosów)
 • wysoka łączna moc głośników: 135W
 • ekran dotykowy umiejscowiony z boku klawiatury - tak jak opisałam powyżej przy CA78, taki ekran jest moim zdaniem zupełnie nietrafionym pomysłem, ponieważ pianista, siedząc przy pianinie, nie widzi tego, co jest na ekranie dotykowym, więc aby zmienić funkcję, musi przerwać grę i wstać, by wybrać opcje dostępne na ekranie. Czyli zmiana ustawień podczas gry jest niemożliwa - jest to przeciwieństwo tego, jak powinno się konstruować panel z przyciskami. Jak dla mnie przerost trendu nad zdrowym rozsądkiem ;)  

Moje wrażenia z testów modelu Kawai CA98:

Kawai CA98 i Kawai CS11 testowałam na Targach najdłużej, porównywałam je i nie mogłam zdecydować, który jest lepszy - choć obydwa modele są wspaniałe. Modele te mają wspaniałą reakcję dynamiczną i możliwość pogłębiania dźwięku, dają też wspaniałe uczucie pod palcami, ponieważ klawiatura ma doskonałą amortyzację: czyli po naciśnięciu klawisza, nie jest on mocno odbijany od spodu, tylko zapada się z wrażeniem, że przy mocniejszym postawieniu ręki, dźwięk będzie jeszcze głębszy. W skrócie mogę napisać, że Kawai CA98 oraz CS11 to dla mnie ideał pianin cyfrowych pod względem pracy klawiatury i reakcji dynamicznej pianina. CA98 ma równie dobrą co CS11 możliwość pogłębiania dźwięku, dźwięk świetnie wybrzmiewa, może być nawet tworzony przez dociśnięcie już postawionej na klawiaturze ręki.  

W odróżnieniu od CA78, Kawai CA98 ma dużo bardziej miękką klawiaturę, zdecydowanie na korzyść CA98. Według specyfikacji klawiatura powinna być taka sama jak w CA78, jednak moim zdaniem tak nie jest - opisałam to powyżej we wpisie o CA78. Z kolei główna różnica pomiędzy CA98 a CS11 to brzmienie - w CA98 jest ono jasne, bardziej ostre, w CS11 barwa jest przyciemniona, jakby bardziej wytłumiona, nie tak ostra jak w CA98. Trudno powiedzieć, które brzmienie jest lepsze, choć różnica pomiędzy nimi jest duża. Warto zauważyć, że w CA98 jest wiele brzmień "Grand Piano" i niektóre z nich (np "Grand Piano Romantic") są mniej ostre, trochę zbliżają się do brzmienia CS11. W każdym z wybranych brzmień Grand Piano, pogłębianie dźwięku do mocnego forte to prawdziwa radość głębokiego brzmienia - zawsze brzmi pięknie, mocno, ale bez przerysowania i "krzykliwości" dźwięku, która zdarza się często w słabszych modelach.

Poniżej zdjęcia pianin Kawai CA98. Należy kliknąć, by powiększyć zdjęcie:

Kawai CA98 - specyfikacja

Kawai CA98

Kawai CA98 - ekran dotykowy

Seria CS ("Classic Series"):

Seria CS Kawai to najdroższa z serii pianin cyfrowych tego producenta. Pomiędzy pianinami CA oraz  CS są duże różnice, choć ja nie umiem jednoznacznie zdecydować, na korzyść której serii. Podstawowa różnica jest taka, że brzmienie modeli CS jest inne - bardzo ciemne, po wcześniejszej grze na pianinach CA wydaje się wręcz przytłumione. Choć po przyzwyczajeniu się do tego brzmienia, jakby zaakceptowania go, pianina CS są świetne. Klawiatura cudowna, opisałam ją jako: "miękka jak poduszka", z możliwością pogłębiania dźwięku zdawałoby się, że w nieskończoność (szczególnie CS11). Mechanizm klawiatury modeli serii CS jest według specyfikacji taki sam, jak w modelach CA78 i CA98. Natomiast źródło dźwięku (próbki brzmieniowe) są inne i to sprawia, że na pianinach CS gra się z zupełnie inaczej niż na CA.

Kawai CS8 w cenie ok. 11600zł:

Istotne cechy CS8 wynikające ze specyfikacji to:

 • standardowo na tym poziomie cenowym: czyli: polifonia 256 głosów, liczne możliwości nagrywania, w tym WAV i mp3 oraz funkcja bluetooth
 • podobnie jak w CA58, CA78 i CA98 jest tzw. funkcja "Virtual Technicial", czyli wirtualnego serwisanta, polegająca na możliwości regulacji 19 różnych parametrów pianina, takich jak: rezonans płyty, odgłos uderzenia młoteczka w struny, odgłos opadającego młoteczka, długość zanikania dźwięku, efekt otworzenia górnej płyty pianina, i wiele innych dodatkowych efektów, które pozwalają na sporą dowolność regulacji pianina, głównie w zakresie dynamiki  
 • ilość brzmień: 60 (w CA78  jest 66 głosów)
 • wysoka łączna moc głośników: 100W, tak jak w CA78

Moje wrażenia z testów modelu Kawai CS8:

W serii Kawai CS są jedynie 2 modele: CS8 i CS11. Obydwa mają dość specyficzne, przyciemnione brzmienie, do którego trzeba się kilka minut przyzwyczajać, jednak po przyzwyczajeniu się do niego, pianina CS wydają się wspaniałe - zarówno pod względem brzmienia jak i klawiatury. Jednak w porównaniu do CS11, CS8 wypada - co oczywiste z uwagi na cenę - słabiej. CS8 jest świetne, jednak klawiatura wydawała mi się nie tak miękka i nie tak głęboka jak CS11. Jest to dziwne patrząc na specyfikację, która wydaje się prawie bez różnicy w tych dwóch modelach - mogę jedynie tłumaczyć to innymi głośnikami, ale też może to wynikać z drobnych różnic w budowie, które przekładają się na inne odczucie z gry (czasem do innego wrażenia wystarczy zastosowanie innych gum stykowych czy inny szczegół).  Barwa jest dość ciemna, ale bardzo przyjemna, bez zbyt ostrych dźwięków. Opisałam ją jako szlachetną, gdzie nuta na każdej wysokości jest stonowana, nie za ostra.

Poniżej zdjęcia pianin Kawai CS8. Należy kliknąć, by powiększyć zdjęcie:

Kawai CS8 - specyfikacja

Kawai CS8

Kawai CS8 - panel

Kawai CS11 w cenie ok. 16500zł:

Istotne cechy CS11 wynikające ze specyfikacji to:

 • standardowo na tym poziomie cenowym: czyli: polifonia 256 głosów, liczne możliwości nagrywania, w tym WAV i mp3 oraz funkcja bluetooth
 • podobnie jak w CS8 i serii CA, jest tzw. funkcja "Virtual Technicial", czyli wirtualnego serwisanta, polegająca na możliwości regulacji 19 różnych parametrów pianina, takich jak: rezonans płyty, odgłos uderzenia młoteczka w struny, odgłos opadającego młoteczka, długość zanikania dźwięku, efekt otworzenia górnej płyty pianina, i wiele innych dodatkowych efektów, które pozwalają na sporą dowolność regulacji pianina, głównie w zakresie dynamiki  
 • ilość brzmień: 80 (w CS8  jest 60 głosów)
 • wysoka łączna moc głośników: 135W, tak jak w CA98

Moje wrażenia z testów modelu Kawai CS11:

Przy testach Kawai CS11 zanotowałam: odczucia z gry świetne, amortyzacja bez zarzutu i to właśnie amortyzacja jest ogromnym plusem, bo dotykając głębi ma się wrażenie zapadania się w poduszce - "lądowanie" jest miękkie, ale głębokie. Praca klawiatury bardzo mi się podoba, pogłębianie dźwięku też, w tym pogłębianie basów bardzo udane, bo brzmienie staje się mocne i potężne, ale nie dudniące. Tryle świetnie, wszystkie oktawy brzmią bez zarzutu.

Całe pianino reaguje na grę - wibracje pod palcami jak też przy używaniu prawego pedału przy grze w dolnych rejestrach pianina.

Czy wybrać pianino CS11 czy też CA98 - tę kwestię opisałam powyżej - na korzyść CS11 :)

Kilkoro zaawansowanych pianistów, których zapytałam o ich opinię podczas targów, również wskazały na model CS11. W tym momencie to według mnie chyba najdoskonalsze pianino cyfrowe na rynku - gorąco polecam :)

Poniżej zdjęcia pianin Kawai CS11. Należy kliknąć, by powiększyć zdjęcie:

Kawai CS11 - specyfikacja

Kawai CS11

Kawai CS11

 

Pianina Kawai z lat wcześniejszych, czyli modele prezentowane na Targach w latach 2016 i 2017:

Kawai CN14, cena z okresu sprzedaży to ok. 3500zł:

Mechanizm klawiatury CN14 to "Advanced Hammer Action IV-F", czyli klawiatura młoteczkowa (oczywiście też pełna i dynamiczna).

Zalety modelu CN14 to: wysoka polifonia (192 głosy),  funkcja edukacyjna oraz półpedał.

Słabe strony to bardzo podstawowa klawiatura (nawet nie ważona), bez pokrycia lakierem imitującym kość słoniową, mała ilość brzmień (15).

Moje wrażenia z testów modelu Kawai CN14:

Model CN14 jest już starszym modelem, wprowadzonym na rynek  ok roku 2013. Być może stąd wynikają dość ograniczone możliwości klawiatury, które w ostatnich latach szybko się zmieniały. Mechanizm klawiatury CN14 zdecydowanie słabszy niż w CN27 czy CN37, czyli: jeszcze słabsza amortyzacja (klawisze odbijają się ze zbyt dużą siłą), przy zagraniu kilku dźwięków, niektóre grają ciszej, średnie i mocne uderzenie klawisza daje brzmienie o takiej samej intensywności (brak wielu odcieni dynamicznych). Tworzenie dynamiki jest na poziomie Yamahy Arius, z tą różnicą, że klawiatura Kawai jest lżejsza. Do plusów należy ładne brzmienie basów oraz dobrze słyszalne działanie półpedału. 

Poniżej zdjęcia pianin Kawai CN14. Należy kliknąć, by powiększyć zdjęcie:

Kawai CN14 - specyfikacja

Kawai CN14

Kawai CN14 - panel

Seria MP - "stage pianos":

Serię Kawai MP, czyli instrumenty "stage pianos", trudno porównywać do pianin cyfrowych, ponieważ służą one do innej gry niż pianina cyfrowe, mające na celu imitację prawdziwego pianina. "Stage pianos"  to raczej instrument - komputer do grania i odtwarzania brzmień, a nie instrument służący do tworzenia muzyki przez odpowiednią grę na klawiaturze. Poniżej dodam swoje uwagi odnośnie klawiatury, jednak warto pamiętać, że dla muzyków scenicznych nie to jest najważniejsze - zazwyczaj ważniejsza od klawiatury jest ilość brzmień, efektów, możliwości rejestracji nagrań, itd. 

Kawai MP7, dawniej w cenie ok. 6600zł, teraz niedostępne:

Mechanizm klawiatury MP7 to "RH II Graded Hammer Action", czyli klawiatura młoteczkowa i ważona. Klawisze pokryte są lakierem imitującym kość słoniową. Pod każdym klawiszem są 3 czujniki dźwięku, jest też mechanizm let-off (wymyk). Jest to mechanizm wcześniejszy i mniej zaawansowany niż nowo wprowadzony RHIII w modelach CN27 oraz CN37. Jednak mechanizm klawiatury wydał mi się bardziej przyjazny niż nowszy RHIII. Klawiatura dość lekka w graniu, ale dobra, wyrównana, przyjemnie się na niej gra. Opisałam ją jako "bez udziwnień, dobra klawiatura keyboardowa." 

Poniżej zdjęcia pianin Kawai MP7. Należy kliknąć, by powiększyć zdjęcie:

Kawai MP7 - specyfikacja

Kawai MP7

Kawai MP7 - panel

Kawai MP11, w cenie ok. 9500zł:

Stage piano MP11 to pod względem klawiatury zupełnie inny instrument niż MP7. Mechanizm klawiatury MP11 to "Grand FeeI Wooden Keys Graded Hammer Action", czyli klawiatura drewniana, młoteczkowa, ważona, typu "grand Feel". Klawisze pokryte są lakierem imitującym kość słoniową. Pod każdym klawiszem są 3 czujniki dźwięku, jest też mechanizm let-off (wymyk). Dodatkowo typ "Grand Feel" jest dodatkowym ulepszeniem mechanizmu. Polega na tym, że ta część klawisza określana jako "pivot" (czyli część klawisza od brzegu klawiatury do środka ciężkości klawisza) jest tak długa, jak w fortepianach akustycznych Kawai.

Moje wrażenia z testowania MP11 były bardzo pozytywne: bardzo dobra klawiatura, z dużą możliwością pogłębiania dźwięku, dobra amortyzacja naciskanego klawisza.

Poniżej zdjęcia pianin Kawai MP11. Należy kliknąć, by powiększyć zdjęcie:

Kawai MP11 - specyfikacja

Kawai MP11

Kawai MP11 - panel

Seria CA ("Concert Artist"):

Kawai CA17, w cenie wyprzedażowej w 2018r. ok. 7000zł:

Mechanizm klawiatury CA17 to "RM3 Grand II Wooden Key Action", czyli klawiatura drewniana, młoteczkowa, typu RM3 Grand II. Według opisu producenta, klawisze są też dodatkowo doważone. Klawisze pokryte są lakierem imitującym kość słoniową. Pod każdym klawiszem są 3 czujniki dźwięku, jest też mechanizm let-off (wymyk). 

Zalety CA17 wynikające ze specyfikacji to: wysoka polifonia (192 głosy),  funkcja edukacyjna (raczej standard w tej cenie), półpedał oraz system "Grand Feel Pedal" (mechanizm wszystkich 3 pedałów odwzorowuje system pedalizacji fortepianu). Plusem jest też to, że są 4 głośniki, choć ich łączna moc 40W jest średnim wynikiem jak na pianino w tej cenie.

Do słabszych cech specyfikacji należą: mała ilość brzmień (19), brak wyjścia liniowego (w tej cenie powinien to być standard), brak rytmów i akompaniamentu. 

Moje wrażenia z testów modelu Kawai CA17:

Jest to po prostu najtańsze pianino z drewnianą, dobrą klawiaturą. Mocno ograniczone są inne cechy wspomniane powyżej, jednak należy ten model traktować jako pianino cyfrowe z godną polecania klawiaturą drewnianą w umiarkowanej, jak na Kawai, cenie. Model CA17 testowałam już po droższym modelu CA67, więc znalazłam w nim sporo braków, jednak warto podkreślić, że klawiatura CA17 jest nieporównywalnie lepsza od wcześniej opisanych serii CN czy ES. Klawiatura CA17 mogłaby jedynie mieć większą miękkość, poza tym mechanizm jest godny polecenia. Brzmienie wydało mi się zbyt jasne, momentami brzęczące, aż sprawdzałam ustawienie brzmień, jednak prawdopodobnie można je wyregulować przez opcję Brillance. 

Poniżej zdjęcia pianin Kawai CA17. Należy kliknąć, by powiększyć zdjęcie:

Kawai CA17 specyfikacja

Kawai CA17

Kawai CA17 - panel

Kawai CA17 - panel

Kawai CA67, w cenie wyprzedażowej w 2018r. ok. 9000zł:

Mechanizm klawiatury CA67 to "Grand Feel II Wooden Key Action", czyli klawiatura drewniana, młoteczkowa, typu Grand Feel II. Nazwa zbliżona do tej w modelu CA17, jednak jest to inny mechanizm klawiatury, raczej jest to jeszcze lepiej dopracowany mechanizm z modelu MP11. Według opisu producenta, klawisze są też dodatkowo doważone, długość klawisza od końca do środka ciężkości jest taki, jak w fortepianach. Klawisze pokryte są lakierem imitującym kość słoniową. Pod każdym klawiszem są 3 czujniki dźwięku, jest też mechanizm let-off (wymyk).

Zalety CA67 wynikające ze specyfikacji to, poza świetną klawiaturą: wysoka polifonia (256 głosy), półpedał oraz system "Grand Feel Pedal" (mechanizm wszystkich 3 pedałów odwzorowuje system pedalizacji fortepianu), 4 głośniki o łącznej mocy 100W (co jest dużym skokiem w porównaniu do 40W w CA17). Plusem jest też możliwość nagrywania i odtwarzania w formatach mp3, wave i midi.

Słabszych cech specyfikacji prawie nie ma, wskazałabym jedynie na brak akompaniamentu i rytmów, które w tej cenie naprawdę powinny być standardem. Jest to raczej komunikat ze strony Kawai, że CA67 to instrument klasyczny, a nie keyboard :)

Moje wrażenia z testów modelu Kawai CA67:

Kawai CA67 to pianino, które, obok CA97, warto wybrać z oferty Kawai, porównując jakość instrumentu do ceny. Testowałam ten model grając Nokturn Es-dur Chopina, oto moje wrażenia: lewa ręka jest miękka i delikatna, ale głęboka, tryle udają się idealnie, z doskonałym odwzorowaniem dynamiki, melodia prawej ręki wydobywa intensywny dźwięk bez potrzeby nienaturalnej walki z klawiszami, jak ma to miejsce w wielu innych pianinach. Z oferty Kawai porównywalny jest tylko CA97 i seria CS :)

Poniżej zdjęcia pianin Kawai CA67. Należy kliknąć, by powiększyć zdjęcie:

Kawai CA67 - specyfikacja

Kawai CA67

Kawai CA67 - panel

Kawai CA67 - panel

Kawai CA97, w cenie wyprzedażowej w 2018r. ok. 12000zł:

Kawai CA97 to najwyższy (najdroższy) model z serii Concert Artist. Mechanizm klawiatury CA97 to "Grand Feel II Wooden Key Action", czyli taki sam jak w CA67. Jest to klawiatura drewniana, młoteczkowa, typu Grand Feel II. Klawisze są też dodatkowo doważone, długość klawisza od końca do środka ciężkości jest taki, jak w fortepianach. Klawisze pokryte są lakierem imitującym kość słoniową. Pod każdym klawiszem są 3 czujniki dźwięku, jest też mechanizm let-off (wymyk).

Różnica pomiędzy CA67 oraz CA97 nie jest duża - w CA97 jest 6 głośników o łącznej mocy 135W (w CA67 to 4 głośniki o łączniej mocy 100W). Druga różnica to ilość brzmień - w CA97 jest ich 80, a w CA67 jest ich 60, różnica nie jest więc kluczowa. Zatem zalety CA97 to, podobnie jak w CA67: wspaniała klawiatura, wysoka polifonia (256 głosy - choć to już standard w tej cenie), półpedał oraz system "Grand Feel Pedal" (mechanizm wszystkich 3 pedałów odwzorowuje system pedalizacji fortepianu),  6 głośników o łącznej mocy 135W. Plusem jest też możliwość nagrywania i odtwarzania w formatach mp3, wave i midi, choć to już również standard w tej cenie.

Podobnie jak w CA67, w modelu CA97 nie ma akompaniamentu i rytmów, trudno powiedzieć, czy z uwagi na koszty czy na politykę Kawai, gdzie sam fortepian, a nie dodatki, są najważniejsze.

Moje wrażenia z testów modelu Kawai CA97:

Kawai CA97 opisałam podczas testów następująco: klawisze ze świetną amortyzacją, jakby lądowały na poduszce - gdy klawisz dotyka spodu, to czuje się miękkie lądowanie, z wrażeniem, że klawiaturę można pogłębiać bez ograniczeń. Można wydobyć nieskończenie wiele warstw dynamicznych. Basy brzmią mocno, głęboko, natomiast górne dźwięki brzmią jak równe "perełki". Tryle bez zarzutu. Klawiatura oraz brzmienie CA97 są według wszelkich specyfikacji takie same. Wrażenia z gry równie doskonałe przy tych obydwu modelach, różnica nie jest odczuwalna.

Poniżej zdjęcia pianin Kawai CA97. Należy kliknąć, by powiększyć zdjęcie:

Kawai CA97 specyfikacja

Kawai CA97

Kawai CA97 - panel

Kawai CA97 - panel

Seria CS ("Classic Series"):

Seria Kawai CS odpowiada serii CA, a główną różnicą, według specyfikacji, jest obudowa pianina. Według informacji producenta, mechanizm klawiatury, brzmienie oraz wszelkie cechy specyfikacji są dokładnie takie same jak w serii CA - czyli model CS8 odpowiada modelowi CA67, a CS11 odpowiada CA97. Jedyną różnicą jest inna obudowa - ta w serii CS bardziej przypomina wykończenie pianin akustycznych. Przyznam, że testując pianina na słuchawkach miałam wrażenie, że dłuższy i bardziej intensywny dźwięk można uzyskać w pianinach serii CA. Być może bez słuchawek tego wrażenia nie ma.

Kawai CS8 w cenie ok. 12500zł:

Jest to odpowiednik CA67, tylko z inną obudową - wszystkie funkcje oraz wrażenia z gry są takie jak powyżej opisałam przy CA67.

Poniżej zdjęcia pianin Kawai CS8. Należy kliknąć, by powiększyć zdjęcie:

Kawai CS8

Kawai CS8 - panel

Kawai CS8 - panel

Kawai CS11 w cenie ok. 16200zł:

Jest to odpowiednik CA97, tylko z inną obudową - wszystkie funkcje oraz wrażenia z gry są takie jak powyżej opisałam przy CA97.

Poniżej zdjęcia pianin Kawai CS11. Należy kliknąć, by powiększyć zdjęcie:

Kawai CS11

Kawai CS11 - panel

Klawiatury pianin cyfrowych - jaki powinien być dobry mechanizm klawiatury

Mechanizm klawiatury pianin cyfrowych to kluczowa kwestia przy wyborze instrumentu. Poniżej wyjaśnię określenia używane do opisu klawiatur oraz przedstawię te cechy, które są, moim zdaniem, naprawdę ważne. 

Następujące cechy pianin cyfrowych uznaję za konieczne:

 • klawiatura pełna
 • klawiatura dynamiczna
 • klawiatura młoteczkowa

Te 3 cechy to zupełne minimum, by uznać instrument za substytut pianina. Co one oznaczają?

Klawiatura pełna (full keyboard):

Klawiatura pełna oznacza, że jest 88 klawiszy, czyli dokładnie tyle, co w pianinie akustycznym (tradycyjnym). Jeżeli ktoś się decyduje na zakup pianina, to zachęcam do wybrania instrumentu z pełną klawiaturą, tak by wraz z coraz bardziej zaawansowanym poziomem gry, nie pojawił się problem, że brakuje klawiszy. Warto kupić klawiaturę pełną, czyli 88-klawiszową.

Klawiatura dynamiczna (dynamic keyboard):

Klawiatura dynamiczna oznacza, że klawisze reagują na to, jakie natężenie dźwięku, czyli poziom głośności, chcemy wydobyć. Jeśli gramy leciutko, wówczas pianino gra cicho, jeżeli naciśnie się klawisz mocno, wówczas wydobędzie się dźwięk głębszy, mocniejszy, głośniejszy. Właśnie ta reakcja na naszą dynamikę jest określana jako klawiatura dynamiczna. Klawiatura dynamiczna jest konieczna do gry na pianinie.

Klawiatura młoteczkowa (hammer action):

Obecnie większość pianin cyfrowych posiada klawiaturę młoteczkową. Oznacza to imitację mechanizmu młoteczkowego, który jest w pianinach akustycznych, w odróżnieniu od mechanizmu sprężynowego, który był używany w keyboardach. Mechanizm młoteczkowy pozwala na istotną różnicę w odczuciu pracy klawiatury pod palcami i zdecydowanie wpływa na jakość gry. Klawiatura młoteczkowa jest kluczowa w grze na pianinie. Oczywiście klawiatura z mechanizmem sprężynowym też może wydawać ładne brzmienie, jednak uczucie pod palcami pianisty będzie zupełnie odmienne. 

Podstawowe cechy klawiatury przedstawiłam w poniższym filmie:

Cechy, które dodatkowo powinna mieć dobra klawiatura:

Klawiatura ważona ("graded hammer weighted" lub "linear graded"):

Klawiatura ważona oznacza imitację pianina akustycznego pod tym względem, że młoteczki są stopniowo dociążane, tak, by klawisze od strony prawej (sopranów) chodziły lżej, a klawisze basowe - ciężej. Zazwyczaj klawiatury pianin cyfrowych są ważone, choć warto zauważyć, że z różnym efektem - czasem cecha ta jest bardzo słabo odczuwalna.

Dobrze jest też, gdy klawiatura jest opisana jako ważona, wówczas można mieć nadzieję, że producent lepiej dopracował mechanizm klawiatury, choć znam wiele klawiatur pianin opisanych jako "ważone", gdzie zupełnie tej cechy nie można wyczuć.

3 lub 2 czujniki klawiatury ("triple sensor"): 

Pod każdym klawiszem znajdują się czujniki / sensory, które przekazują informacje o tym, jak klawisz został naciśnięty, tak, by siła nacisku (dynamika) i sposób naciśnięcia klawisza mogły zostać odzwierciedlone w brzmieniu. 3 czujniki są zaletą w porównaniu do wcześniej dominujących 2 czujników. 

Cecha "triple sensor" / 3 czujniki może poprawić mechanizm klawiatury, jednak nie musi - wiele zależy od położenia czujników oraz od mechanizmu młoteczka. W założeniu cecha ta pozwala na szybkie powtórzenia dźwięku, gwarantuje, że wszystkie tryle będą dobrze słyszalne. Do nauki gry klasycznej na poziomie szkoły muzycznej I lub II stopnia, pianino z dwoma czujnikami jest zupełnie wystarczające.

Natural Wood - klawiatura drewniana:

Klawisze wykonane są z drewna są znaczącą zaletą klawiatury, rzadko spotyka się je w pianinach poniżej 8 - 9 tys. zł. Wyjątkiem jest model Elpiano DPR-3500, gdzie klawisze są wykonane z litego drewna lipowego (drewno najczęściej używane do produkcji instrumentów muzycznych). Tańsze pianina cyfrowe najczęściej mają klawisze z plastiku. Klawiatura drewniana jest lepsza, ponieważ jest naturalnie cięższa od klawiszy plastikowych. W fortepianach akustycznych oraz lepszych pianinach akustycznych, klawisze są z drewna.

 

Cechy, które są mało istotne dla jakości klawiatury:

Są też liczne opisy mechanizmów klawiatur oraz nazwy marketingowe, które są niezrozumiałe dla większości klientów, a które równocześnie niewiele mówią o jakości mechanizmu klawiatury. Oto przykłady tych opisów: 

Mechanizm "let-off" ("escapement"), czyli tzw. "wymyk klawisza": 

Na temat "wymyku" klawisza powstało wiele teorii. Niektórzy pytają o tę cechę, jakby była ona kluczowa w wyborze pianina. Tymczasem od lat tworzone były klawiatury pianin cyfrowych, które doskonale odwzorowywały mechanizm pianin akustycznych, a dany fragment mechanizmu określany dziś jako "wymyk", nie był nazywany czy opisywany. Po prostu mechanizm klawiatury dobrze działał. Od kilku lat Roland przoduje w tym, by podkreślać fakt, że pianina Roland mają mechanizm "let off", jednak warto pamiętać, że to, czy pianino ma ten mechanizm czy też nie, nie jest kluczowe. Najważniejsze jest to, jaki jest efekt końcowy mechanizmu klawiatury, czyli jak ona po prostu działa. Mechanizm wymyku, jest to mała dźwignia, która uwalnia opadający młoteczek tuż po uderzeniu. Dzięki temu klawisz jest od razu gotowy do repetycji (powtórzenia dźwięku). Według niektórych opisów, mechanizm ten pozwala też uzyskać jeszcze lepszy dźwięk przy grze pianissimo. Producent Kawai określa ten mechanizm jako "let-off", u Yamahy jest to "escapement".

Mechanizm wymyku (let off / escapement) nie jest cechą, która mówi wiele o klawiaturze, poza tym, że jest to prawdopodobnie dość drogie pianino. Mechanizm ten, bardzo często spotykany w modelach Rolanda, coraz popularniejszy też u konkurencji, nie jest dla mnie gwarancją przyjaznej, dobrej klawiatury. Brak mechanizmu też nie powoduje, by klawiatura była gorsza - przykładowo model Kawai CA63 ma doskonałe klawiatury bez tego mechanizmu. Jest to raczej cecha marketingowa, realnie nie zmienia wrażenia z gry. 

Klawiatura "with counterweights":

Dodatkowe dociążenie klawiszy, czyli tzw. klawiatura "with counterweights": Klawiatura z dodatkowym dociążeniem klawiszy posiada nie tylko młoteczki o zróżnicowanej wadze, ale dodatkowo dodane jest obciążenie na końcach białych i czarnych klawiszy (czyli od strony grającego). Długo szukałam informacji, czemu to służy, szczególnie gdy dodawane jest to do klawiszy drewnianych, czyli już naturalnie cięższych od plastikowych. Tymczasem dociążenie to jest zróżnicowane, czyli jest inne dla poszczególnych oktaw.

Oto znaczenie cechy "with counterweights" według producenta pianin Yamaha: "Dociążenie ma zrównoważyć wagę młoteczków i pozwala na bardziej precyzyjną kontrolę przy cichej, delikatnej grze (pianissimo) oraz pozwala na lepszy powrót klawisza przy szybkiej grze." Znaczenie cechy "with counterweights" według producenta Kawai: "Odpowiednie dociążenie pozwala na to, by dotyk klawiatury był lżejszy przy grze cichej, natomiast dodaje wrażenie większego oporu przy grze z większą siłą."

Z pewnością więc cecha klawiatury "with counterweights" ma przybliżać ciężar i wrażenia dotyczące ciężaru poszczególnych klawiszy do wrażeń z gry na klawiaturze pianina czy fortepianu akustycznego, jednak dokładne działanie tej cechy jest różnie tłumaczone przez poszczególnych producentów.

Klawiatura "with counterweights" jest więc cechą, która nie jest dla mnie wyznacznikiem tego, jak dobra jest klawiatura. Dodanie ciężarków z przodu klawiszy może dać świetny efekt, tak jak w modelu Yamahy CVP-709. Jednak doważenie nie jest gwarancją, że klawiatura będzie dobra.

 

Cecha naprawdę dobrej klawiatury - amortyzacja uderzenia oraz powiązanie mechanizmu klawiatury i brzmienia:

Kolejne targi muzyczne i testowanie dziesiątek, jeśli nie setek, kolejnych pianin, pozwalają mi zrozumieć, że opis techniczny klawiatury prawie zupełnie nie przekłada się na to, jak klawiaturę czuje się pod palcami. Zastanawiałam się, jaka powinna być klawiatura idealnego pianina cyfrowego - oto odpowiedź:

Gra na pianinie powinna sprawiać przyjemność. Klawisze powinny pracować tak, jak w pianinie akustycznym, czyli z pewnym (drobnym) oporem, powinny mieć swoją wagę, powinny wydobywać głębokie brzmienie, które w zależności od siły i sposobu nacisku, ma wiele poziomów dynamiki. Im więcej tych poziomów tym lepiej, powinno się wydawać, że jest ich nieskończenie wiele. Co ważne - te różne stopnie dynamiki powinny być w naturalny i równomierny sposób powiązane z siłą nacisku. W kilku testowanych na targach pianinach (w cenie około 1000 euro) zauważyłam, że już umiarkowany nacisk powoduje ostre brzmienie i grę forte, co jest oczywistą wadą.

Podczas ostatnich targów odkryłam element, który jest dla mnie kluczowy w decyzji, czy pianino mi się podoba, czy też nie. Zaczęłam analizować, dlaczego niektóre modele, niekoniecznie te najdroższe, tak bardzo mnie wciągają, a niektóre - nawet te droższe - odpychają, po prostu nie chce mi się na nich grać. Otóż z przyjemnością i radością gra mi się na pianinach, których klawiatura ma miękkie, zamortyzowane odbicie naciskanego klawisza. Czyli w momencie, gdy klawisz jest jest naciskany, to czujemy opór. Istotne jest to, czy opór ten odczuwamy jako łagodne, zamortyzowane zatrzymanie klawisza, czy też zderzenie z czymś bardzo twardym, wręcz odbijającym. Przez zatrzymanie zamortyzowane rozumiem miękkie, łagodne zatrzymanie klawisza, z wrażeniem, że naciskając go mocniej, można uzyskać jeszcze więcej (jeszcze głębsze zapadnięcie się klawisza i przez to jeszcze mocniejszy dźwięk). Naciskanie klawisza, który sprawia wrażenie odbicia się od powierzchni sprężynującej, zniechęca do pogłębiania dźwięku, a nawet do dalszej gry. Taka klawiatura zniechęca mnie z dwóch powodów:

 • 1-szy powód, oczywisty: przy takiej reakcji klawiatury, bardziej bolą palce
 • 2-gi powód jest taki, że pogłębianie dźwięku na takiej klawiaturze nie jest przyjemne. Mocne odbicie przy średnim naciśnięciu świadczy o tym, że więcej nie da się zrobić, a silniejsza gra wiąże się z jeszcze mocniejszym odbiciem klawisza. Nawet zagranie gamy jest nieprzyjemne dla palców, gdy od spodu czuje się uderzenie.  

Mam wrażenie, że element odczucia pod palcami po naciśnięciu klawisza, jest zupełnie pomijany przez producentów, a często zdarza się, że drogie modele mają odpychającą, sprężynującą klawiaturę. W modelach Elpiano nie ma tego odbicia, między innymi dlatego tak cenię sobie grę na pianinach tego producenta. Przykładowo świetnie pracuje też klawiatura modeli Kawai CA98 czy CS11. Oczywiście są to dość drogie modele, ale tańsze od niektórych konkurentów, na których gra się nieprzyjemnie, jak na przykład bardzo droga Yamaha Silent (cena powyżej 20000 zł), gdzie klawisze mocno odskakują po naciśnięciu, nie miały żadnej amortyzacji. 

Różne wrażenia z gry przy takich samych klawiaturach - powiązanie mechanizmu klawiatury i brzmienia:

Długie godziny testów kolejnych pianin dały mi jasną odpowiedź, że choć kluczowy jest mechanizm klawiatury oraz to, jakie są próbki brzmieniowe, to niezmiernie ważny jest również fakt, w jaki sposób te elementy są ze sobą powiązane. Już tłumaczę: wiele modeli (na przykład wszystkie nowe pianina Casio) mają ten sam mechanizm klawiatury (wg danych producenta). Czyli taka sama klawiatura jest w nowych modelach Casio serii Celviano oraz Privia. A jednak w pianinach Celviano klawiatura wydaje mi się twardsza i bardziej oporna niż w Privii. Dlaczego? Wpływa na to sposób i moment wydobywania dźwięku: brzmienie bardziej donośne, niewytłumione, będzie powodowało, że klawiatura wyda się bardziej miękka. A jeśli pianino z tym samym mechanizmem będzie miało wytłumione brzmienie, które nie będzie odpowiednio pogłębiane wraz z mocniejszym uderzeniem klawisza, wówczas taka klawiatura wyda się grającemu nadmiernie twarda. 

Warto to odróżnić, bo czasem nawet dość twarda klawiatura może okazać się przyjazna, jeśli wraz z pokonaniem oporu nastąpi uzyskanie mocnego, pełnego brzmienia. To właśnie ta relacja: zmiana brzmienia na skutek pracy klawiatury jest kolejnym kluczowym elementem dobrego pianina cyfrowego.

To powiązanie brzmienia z mechanizmem klawiatury jest moim zdaniem kwintesencją gry na pianinie, ponieważ oznacza, czy pianino prawidłowo reaguje na to, co chce z instrumentu wydobyć grający. A jak sprawdzić, czy ta reakcja pianina jest dobra? Polecam sprawdzić następujące elementy:

 • zasada dla mnie nadrzędna: konieczna jest pełna kontrola nad dynamiką, czyli stopniowe zwiększenie oparcia musi powodować stopniowe zwiększenie dynamiki, bez nadmiernych przeskoków. Tej kontroli nad dynamiką brakowało mi przykładowo w Kawai CA43 czy w modelu Yamahy YDP-S34, nie mówiąc już o producencie GEWA.
 • bardzo mocne postawienie (oparcie) ręki na klawiaturze daje pełnię głębokiego brzmienia fff (forte fortissimo, czyli bardzo głośno)
 • gdy pełny, nasycony dźwięk mf (mezzoforte, czyli umiarkowanie głośny) osiąga się bez "walki", czyli bez nadmiernego wysiłku przy każdym naciśnięciu klawisza. Gdy opieram rękę i przechodzę opartymi palcami na kolejne dźwięki, to brzmienie powinno być pełne, donośne, a nie jakby zbyt słabe i bez połączenia z poprzednim dźwiękiem. Ta konieczność zbyt mocnego naciskania klawiszy występuje we wszystkich nowych modelach Casio, gdzie jest możliwe uzyskanie pięknego i mocnego brzmienia, ale dopiero po zdecydowanie mocnym naciśnięciu. Przy zwyczajnym oparciu ręki ten dźwięk jest za słaby. Czyli naturalna praca ręki i palców powinna dawać odpowiednio nasycony dźwięk.
 • gdy dodanie emocji, mocy i energii w prawej ręce pozwala uzyskać brzmienie z efektem "dzwoneczków" / "perełek", czyli takich klarownych, równych, donośnie brzmiących dźwięków, a nie brzmienie krzykliwe i brzęczące

Gdy te wszystkie warunki klawiatury i brzmienia są spełnione, to jest to pianino, którego Państwo szukali :)

 

Cechy dobrej klawiatury pianina cyfrowego - podsumowanie:

Przy wyborze pianina cyfrowego, polecam upewnić się, że klawiatura jest:

 • pełna
 • dynamiczna
 • młoteczkowa
 • ważona
 • ma 3 czujniki klawiatury (triple sensor)

Równie ważne jak powyższe 5 cech, jest dla mnie to, w jaki sposób klawisz zachowuje się po naciśnięciu, czyli co odczuwa palec, który pozostaje na wciśniętym klawiszu. Czy odczuwalne jest odbicie, jakby uderzenie klawisza od spodu? Takie pianino gorąco odradzam. Naciśnięcie klawisza powinno być zakończone łagodnym, miękkim zatrzymaniem się klawisza, jakby na poduszce z amortyzacją. Takie zamortyzowanie zachęca, by pogłębiać dźwięk, tak, by uzyskać jeszcze bardziej intensywne brzmienie. Niestety ta cecha nie doczekała się opisu od producentów.

Moje wrażenia z gry oraz szczególnie tę cechę klawiatur przedstawiłam w opisie poszczególnych producentów - zapraszam do przeczytania moich kolejnych wpisów!

Jakie pianino kupić w cenie 3000 - 4000zł?

Jakie pianino cyfrowe wybrać w cenie 3000 – 4000zł.? Poniżej porównanie pianin cyfrowych głównych producentów pianin: Yamaha, Roland, Kawai i Casio oraz Elpiano.

Porównanie pianin cyfrowych w cenie do 4000zł.

Ceny i modele zaktualizowane w maju 2017r.:

Porównanie kluczowych funkcji, szczegółowe porównanie znajduje się na dole tego wpisu.

MARKA YAMAHA YAMAHA ROLAND KAWAI CASIO CASIO ELPIANO ELPIANO
MODEL YDP-143 YDP-163 F-130R / F-140R KDP-90 AP-260 AP-460 SLP-210 SLP-250H
CENA 3 160 zł 4 100 zł 3600 / 4100 zł 3 590 zł 3 500 zł 4 300 zł 2 590 zł 3 690 zł
BRZMIENIA 10 10 316 15 18 18 18 33
POLIFONIA 192 192 128 192 128 256 81 256
AKOMPAN. & RYTMY - - TAK - - - - -
REGULACJA KLAWIATURY 3 POZ. 3 POZ. 5 POZ. 3 POZ. 3 POZ. 3 POZ. 3 POZ. 3 POZ.
IVORY TOPS - TAK TAK - TAK TAK - TAK
FUNKCJA EDUKACYJNA - - tylko w F-130R, w F-140 przez Bluetooth TAK TAK TAK TAK TAK
WEJŚCIA MIDI, USB to host MIDI, USB to host MIDI, LINE, USB MIDI MIDI, USB MIDI, LINE, USB MIDI, LINE, USB MIDI, LINE, USB
GŁOŚNIKI 2 x 6W 2 x 20W 2 x 12W 2 x 13W 2 x 8W 2 x 20W 2 x 12W 2 x 15W

Co oznaczają poszczególne terminy w specyfikacji pianin cyfrowych i które z nich są istotne:

Co oznacza klawiatura pełna, ważona, dynamiczna, czym jest polifonia i brzmienia:

 
 

Jaka powinna być moc głośników, czym jest rejestracja utworów, a czym rejestracja ustawień, o wyjściach na słuchawki, systemie nauczania i wyświetlaczu:

 
 

Co oznacza w pianinach funkcja reverb, split, layer, dual, chorus, metronom, transpozycja i akompaniament:

 
 

Niektóre z funkcji dostępnych w pianinach są rzadko używane lub mogą być całkowicie niepotrzebne. Stąd zachęcam do obejrzenia powyższych nagrań, by mogli Państwo sami zdecydować, które parametry będą przydatne.

Porównanie pianin przedstawionych w tabeli:

Yamaha - modele: YDP-143 oraz YDP-163:

Najtańsze pianino cyfrowe Yamahy to Arius YDP-143, w cenie ok. 3160zł. Jednak z serii Arius warto raczej rozważyć model wyższy, czyli YDP-163 w cenie ok. 4100zł, a to z uwagi na zbyt słabe głośniki (2x6W), które są w YDP-143. Model Yamaha YDP-163 ma już odpowiednie głośniki (2x20W), co ma duży wpływ na jakość brzmienia.

 Yamaha YDP-143

Yamaha YDP-143

Szczegółowe porównanie modeli Yamaha znajdą Państwo w artykule: "Porównanie pianin cyfrowych Yamaha", poniżej przedstawię najważniejsze kwestie:

Yamaha YDP-143:

YDP-143 ma dość miękką klawiaturę, lekkie i płytkie klawisze, trochę za bardzo przypominające "keyboard". Zdarza się, że przy szybkich powtórzeniach pojedyncze dźwięki odzywają się słabiej niż powinny. Zaletą klawiatury YDP-143 jest to, że nie ma aż tak mocnego odskoku klawiszy jak YDP-163, przez co klawiatura wydaje się bardziej przyjazna. Brzmienie podobne do YDP-163, czyli przy piano ładne, a przy próbie mocniejszego zagrania - brzęczące.

Co jest, moim zdaniem, ważne w modelu Yamaha YDP-143:

 • klawiatura miękka, bardziej przyjazna niż ta w YDP-163
 • wysoka jak na tę cenę pianina polifonia: 192 głosy
 • zdecydowanie podstawowy model z uwagi na słabe głośniki

Yamaha YDP-163:

Klawiatura w YDP-163 ma sporo plusów: dobrze wychodzą tryle, reakcja klawiatury na dynamikę jest poprawna, można śmiało na niej ćwiczyć gamy i etiudy bez obawy, że dźwięki będą gorzej słyszalne. Klawiatura chodzi z oporem, ale określiłam to jako opór akceptowalny - czyli jest twarda, ale daje dobrą odpowiedź na intensywniejszą grę - czyli dynamika i pogłębianie dźwięku są poprawne, choć nie dają przyjemności, bo odskok po uderzeniu jest zbyt silny. Czyli daleko tej klawiaturze do amortyzacji, która jest w Kawai czy Elpiano, natomiast jest to klawiatura stabilna, poprawna.

Brzmienie bardzo ładne w części basowej, natomiast brzęczące przy dźwiękach wysokich.

 Yamaha YDP-163

Yamaha YDP-163

Co jest, moim zdaniem, ważne w modelu Yamaha YDP-163:

 • klawiatura twarda, dobra do wyćwiczenia palców, choć mniej przyjazna w graniu
 • wysoka polifonia - 192 głosy
 • niewiele innych opcji, przykładowo nie ma rytmów i akompaniamentu, niewielka ilość brzmień (10)
 • plusem w porównaniu do konkurentów są dość mocne głośniki oraz pokrycie klawiszy lakierem imitującym kość słoniową

Warto zauważyć, że trochę tańszym odpowiednikiem modelu YDP-163 jest model YDP-S52, w cenie około 3900zł. Jest to prawie taki sam model jak YDP-163, z główną różnicą w wyglądzie pianina: YDP-163 ma wysuwaną pokrywę (klapę) klawiatury, podczas gdy w S-52 pokrywa jest opuszczana.

 

Roland - modele F-130R oraz F-140R :

Najtańszym modelem pianin cyfrowych Roland jest model Roland F-20, w cenie 2300zł. Istotną kwestią do rozważenia przy modelu F-20 to słabe głośniki (2x7W), wpływające na jakość brzmienia. Druga kwestia to budowa pianina - dostępny jest tylko 1 pedał, bez listwy dolnej pianina. Często też cena tego modelu podawana jest dla samej klawiatury, bez obudowy. Z tańszych modeli Rolanda wart rozważenia jest raczej model Roland F-130R.

Roland F-130R jest dostępny w cenie od 3600zł, od połowy roku 2016 dostępny jest też bardzo podobny, choć nieco gorszy model F-140R. Model F-140R jest w cenie ok. 4000zł.

Więcej o modelu F-130R napisałam również  w porównaniu pianin cyfrowych Roland.

 Roland F-130R

Roland F-130R

Warto zauważyć, że model F-140R, wbrew swojej nazwie, nie jest bardziej zaawansowany od F-130R. W modelu F-140R jest inny kształt głośników i to, co ważne - połączenie wifi zastąpiono przez bluetooth. W rezultacie w modelu F-130R można korzystać z aplikacji "Piano Partner", oferującą m.in. funkcję edukacyjną dla F-130R, jednak w modelu F-140R już tej możliwości brakuje.  Obecnie trwają prace nad opcją "Piano Partner 2", która być może umożliwi korzystanie z tej aplikacji przez bluetooth, jednak warto przed zakupem pianina dobrze się z tymi funkcjami zapoznać.

Co jest, moim zdaniem, ważne w modelu Roland F-130R i F-140R:

 • mechanizm klawiatury ("PHA-4 Standard Keyboard") pozytywnie mnie zaskoczył - klawiatura jest twarda, ale nie tak oporna jak w modelach Roland z mechanizmem "Ivory Feel-S Keyboard"
 • nawet przy mniej intensywnym nacisku, nie zanika dźwięk, co zdarzało się w F20 czy też droższych modelach Roland
 • brzmienie Grand Piano tego modelu oparte jest na próbkach tzw. "SuperNatural Piano", czyli takich samych jak w F-20. Przez włączenie na stałe wielu efektów dodatkowych (których nie można po prostu wyłączyć), jak String Resonance, Damper Resonance oraz Key Off Resonance, pianino brzmi moim zdaniem dość nienaturalnie, z nadmiernym pogłosem. Istotnym ulepszeniem byłaby też większa moc głośników, w F-130R zastosowano niestety głośniki o dość słabej mocy (2x12W).

 

Kawai - model KDP-90:

Najtańsze z pianin cyfrowych Kawai to model KDP-90, w cenie od około 3590zł. Plusem tego modelu jest wysoka polifonia (aż 192 głosy). 
Mechanizm klawiatury jest dobry, przyjazny dla grającego, choć klawiatura może wydawać się zbyt miękka w porównaniu z innymi modelami Kawai. Dla osób mniej zaawansowanych w grze na pianinie, plusem może być też funkcja edukacyjna.

Minusem są bardzo ograniczone możliwości połączenia z komputerem (tylko wyjście midi), co już jest raczej rzadkością w pianinach cyfrowych powyżej 3000zł. Brakuje również wyjścia liniowego (line out), co utrudnia podłączenie do zewnętrznego systemu nagłośnienia (wzmacniacz, kolumny).

Co jest, moim zdaniem, ważne w modelu Kawai KDP-90:

 • plusem modelu KDP-90 jest dobra praca klawiatury, może trochę zbyt miękka, ale z wyczuwalną pracą młoteczków
 • opcje dodatkowe ograniczone do minimum, np: mała ilość dostępnych brzmień, brak wejść poza MIDI, tylko 1 ścieżka nagrywania
 • dość słabe głośniki (2x13W) wpływają na jakość brzmienia

Porównanie modeli pianin cyfrowych firmy Kawai jest dostępne tutaj.

 

Casio - model AP-260 oraz AP-460:

Pianina cyfrowe Casio w cenie ok. 4000zł to Celviano AP-260 oraz AP-460.

Obydwa modele mają ten sam typ mechanizmu klawiatury (klawiatura młoteczkowa, z 3 sensorami, klawisze pokryte są lakierem imitującym kość słoniową). Choć według specyfikacji, AP-460 ma więcej możliwości regulacji pracy klawiatury.  Według opisów i według moich odczuć, takie same też są brzmienia AP-260 oraz AP-460. Zauważalną różnicą może być przede wszystkim sposób ułożenia głośników: w AP-460 2 głośniki dostępne są pod górną pokrywą pianina, która może być otwierana, tak, by dźwięk wydobywał się z górnej części pianina. Jest to imitacja efektu rozchodzenia się dźwięku w fortepianach cyfrowych.

Moje wrażenia z gry na pianinie Casio AP-260 oraz AP-460:

 • mechanizm klawiatury dość twardy, choć dobrze wychodzą tryle; przy trylach czy szybko zagranych nutach dźwięki przypominają "perełki" - czyli są dźwięczące, niewytłumione
 • minusem jest brak amortyzacji, czyli zbyt ostre odbicie, przy naciskaniu klawisza do samego dołu
 • brzmienie trochę zbyt metaliczne (trochę przypominające klawesyn), szczególnie do poprawy jest oktawa tenorowa (druga od lewej)
 • plusem jest funkcja edukacyjna, niedostępna np. w porównywanych modelach Yamahy

 

Elpiano SLP-210 w cenie 2590zł:

 Elpiano SLP-210

Elpiano SLP-210

Co jest, moim zdaniem, ważne w modelu Elpiano SLP-210:

 • jest to model w bardzo atrakcyjnej cenie, który ma jakość klawiatury i brzmienie porównywalne z pianinami zdecydowanie droższymi, stąd dodanie modelu SLP-210 do porównania pianin droższych
 • klawiatura jest młoteczkowa, z naturalną i przyjemną pracą klawisza. Klawiatura jest dobrze amortyzowana, czyli naciskany dźwięk nie odskakuje zbyt mocno, jak ma to miejsce np u Casio
 • naturalne brzmienie generowane przez źródło dźwięku ROS v.3. Dzięki zaawansowanym metodom próbkowania dźwięku, które są wykorzystywane w pianinie SLP-210, pianiści mogą doświadczyć pięknego, naturalnego brzmienia instrumentu. Źródło dźwięku ROS V.3 Plus (Real Orchestra Sound - prawdziwe brzmienie orkiestry) pozwala wydobyć naturalny dźwięk, który jest bardzo zbliżony do brzmienia fortepianu oraz wiele innych pięknych brzmień, takich jak klawesyn czy organy.
 • polifonia - 81 głosów, całkowicie wystarczająca do gry klasycznej
 • liczne możliwości połączenia z komputerem – wejście i wyjście liniowe, USB to host
 • funkcja edukacyjna

Model SLP-210 został dokładnie przedstawiony na tej stronie - kliknij tutaj

 

Elpiano SLP-250H w cenie 3690zł:

 Elpiano SLP-250H

Elpiano SLP-250H

Co jest, moim zdaniem, ważne w modelu Elpiano SLP-250H:

 • zdecydowanym plusem jest mechanizm klawiatury typu Advanced Real Hammer Action I (ARHA-I). Klawisze są typu "Ivory touch", czyli są pokryte lakierem imitującym kość słoniową. Klawiatura jest głęboka, młoteczkowa, ważona, z bardzo dobrym odwzorowaniem pracy młoteczków oraz amortyzacją uderzanego klawisza - naciskany dźwięk nie odskakuje zbyt mocno, jak ma to miejsce np u Casio
 • naturalne brzmienie generowane przez źródło dźwięku ROS v.4. Tak jak w fortepianie - każdy klawisz ma swój tembr dźwięku, który zmienia się pod wpływem gry pianisty. W czasie gry na fortepianie powstają dźwięki, które nie są bezpośrednio związane z naciśnięciem klawisza, lecz są efektem różnego typu rezonansów, występujących w fortepianie. Za odwzorowanie efektów rezonansowych odpowiada symulator akustyczny (Acoustic Simulator), który odzwierciedla dźwięki powstające w fortepianie, w tym: rezonans strun, rezonans pedału forte, wibracja strun przy naciśnięciu pedału forte, czyli efekt wibracji pozostałych strun, poza naciskanymi w danym momencie klawiszami, brzmienie odskoku klawisza, czyli odzwierciedlenie subtelnego dźwięku, generowanego przy puszczeniu klawisza, gdy na strunę opada tłumik. Efekt ten pozwala na jeszcze bardziej prawdziwe odzwierciedlenie gry na fortepianie.
 • wysoka polifonia - 256 głosów
 • liczne możliwości połączenia z komputerem – wejście i wyjście liniowe, USB to host
 • funkcja edukacyjna

Model SLP-250H został dokładnie przedstawiony na tej stronie - kliknij tutaj

Porównanie różnych modeli Elpiano jest dostępne tutaj.

Pianina w przedziale 3000 - 4000zł - szczegółowe porównanie modeli:

MARKA YAMAHA YAMAHA ROLAND KAWAI CASIO CASIO ELPIANO ELPIANO
MODEL YDP-143 YDP-163 F-130R / F-140R KDP-90 AP-260 AP-460 SLP-210 SLP-250H
CENA 3 160 zł 4 100 zł 3600 zł /4100 zł 3 590 zł 3 500 zł 4 300 zł 2 590 zł 3 690 zł
BRZMIENIA 10 10 316 15 18 18 18 33
POLIFONIA 192 192 128 192 128 256 81 256
AKOMPANIAMENT - - TAK - - - - -
RYTMY - - 72 - - - - -
REGULACJA KLAWIATURY 3 POZ. 3 POZ. 5 POZ. 3 POZ. 3 POZ. 3 POZ. 3 POZ. 3 POZ.
IVORY TOPS - TAK TAK - TAK TAK - TAK
REVERB i CHORUS tylko REVERB tylko REVERB efekt Ambience, czyli REVERB na słuchawk. tylko REVERB TAK TAK TAK TAK
LAYER / SPLIT tylko LAYER tylko LAYER TAK TAK TAK TAK TAK TAK
DUO / TWIN TAK TAK TAK TAK TAK TAK TAK TAK
DAMPER RESON. TAK TAK TAK TAK TAK TAK - TAK
FUNKCJA NAUCZANIA - - tylko w F-130R,w F-140R przez Bluetooth TAK TAK TAK TAK TAK
EKRAN - - LED - - - - -
UTWORY DEMO 10+50 10+50 189 8 60 60 50 50 + 250
MIDI IN/OUT TAK TAK TAK TAK TAK TAK TAK TAK
LINE IN/OUT - - TAK - - TAK TAK TAK
USB TAK TAK TAK - TAK TAK TAK TAK
GŁOŚNIKI 2 x 6W 2 x 20W 2 x 12W 2 x 13W 2 x 20W 2 x 20W 2 x 12W 2 x 15W

Porównanie pianin cyfrowych w cenie około 5 000 PLN jest dostępne w poniższym wpisie na moim blogu.

Porównanie modeli pianin cyfrowych Roland

Moja opinia o pianinach cyfrowych Roland - testy najnowszych modeli pianin cyfrowych Roland, zaprezentowanych na Targach Muzycznych Frankfurt 2015:

Znajdą tu Państwo:

 • specyfikacje poszczególnych modeli Roland

 • opinię o klawiaturach, opcjach dodatkowych i możliwościach pianin Roland

 • porady, które modele pianin Roland warto wybrać

Pianino jako prezent na Święta :)

Jest mi miło poinformować, że jeśli planują Państwo zakup pianina, które będzie prezentem Świątecznym, to spokojnie z dostawą zdążymy :)

Termin realizacji dostawy zakupionego pianina:

 • W przypadku zakupu z osobistym odbiorem z Warszawy - zapraszamy nawet do 24 grudnia rano.
 • W przypadku zakupu pianina z dostawą poza Warszawę - zdążymy, jeśli złożą Państwo zamówienie do 19 grudnia włącznie.

Oferta wynajmu pianina z opcją późniejszego wykupienia:

Dla osób, które planują podarować komuś pianino, polecam opcję wynajmu z wykupieniem.

Opcja ta pozwala na wynajęcie pianina na kwartał i podjęcie decyzji o wykupieniu pianina dopiero po tym okresie. Czyli osoba obdarowana może po kwartale zdecydować, czy jest to odpowiedni dla niej prezent. Jeśli tak, to cena zakupu pianina będzie obniżona o wcześniej wpłaconą ratę najmu i kaucji (dodatkowy koszt to 199zł). Drugą opcją jest oddanie pianina po 3 miesiącach wynajmu - wówczas my oddamy kaucję, a prezent w postaci wynajmu pianina na kwartał i tak będzie z pewnością doceniony :)

Wszystkie nasze modele pianin przedstawione na stronie Elpiano są dostępne, zapraszam i zachęcam gorąco do sprawienia Państwa Bliskim tak wyjątkowego prezentu!

Posted on December 6, 2013 and filed under Jak wybrać pianino.

Opcja wynajmu pianina z wykupieniem, czyli leasing pianina

Czym jest oferta wynajmu pianina z wykupieniem?

Wynajem pianina cyfrowego z możliwością wykupienia to opcja, która jest bardzo popularna wśród klientów Elpiano. Chciałabym więc więcej napisać o tej ofercie, ponieważ daje ona dużą swobodę klientom, a w porównaniu z kosztami samego wynajmu pianina na pierwszy kwartał - nic nie kosztuje :)

Klienci pytają, czy wynajem pianina w opcją wykupienia oznacza de facto leasing pianina. Można tak to ująć, a poniżej doprecyzuję szczegóły tej oferty.

Ile kosztuje dodatkowo opcja wynajmy pianina z wykupieniem?

Od razu zaznaczę, że wybranie wynajmu pianina z opcją wykupienia kosztuje dokładnie tyle samo, co sam wynajem. Dopiero jeśli po kwartale chcemy skorzystać z opcji wykupienia, wówczas koszt wykorzystania tej możliwości wyniesie 199zł. Jeśli klient nie będzie chciał z tej opcji skorzystać, tylko pozostać przy samym wynajmie, wówczas nie poniesie żadnych dodatkowych kosztów. Czyli jeśli klient chce wynająć pianino na kwartał, a nie wie on, czy po kwartale będzie dalej grać, to proponuję mu, by skorzystał z wynajmu z wykupieniem. Jeśli z tej możliwości nie skorzysta - to i tak nic nie będzie go ona kosztować. A jeśli pianino się spodoba, wówczas wpłacone wcześniej raty za wynajem nie przepadają, tylko zostają wliczone jako część zapłaty za wykupienie pianina na własność.

Jak w praktyce wygląda skorzystanie z oferty wynajmu pianina z wykupieniem?

Zaznaczę, że podane poniżej ceny dotyczą modeli nowych. Jeśli dysponujemy akurat używanym pianinem, wówczas możemy jeszcze bardziej obniżyć ceny zarówno wynajmu jak i wykupienia pianina. Przy odbiorze pianina klient płaci stawkę na wynajem na kwartał (w zależności od modelu 690 - 890zł), pobierana jest też kaucją zwrotna na czas wynajmu (w zależności od modelu 450 - 750zł). I te koszty przy samym tylko wynajmie są takie same jak przy ofercie wynajmu pianina z opcją wykupienia.

Jeśli klient podpisuje umowę wynajmu pianina z wykupieniem, wówczas otrzymuje dodatkową możliwość wykupienia instrumentu właściwie w każdej chwili użytkowania. Tym nasza oferta różni się od tradycyjnego leasingu, gdzie moment przejęcia użytkowanej rzeczy jest dopiero po z góry określonym okresie leasingowania. Tu w każdym momencie, po wpłaceniu brakującej kwoty, klient może wykupić pianino na własność. Gdy po kwartale (lub wcześniej) wynajmu klient chce zatrzymać pianino na własność, wówczas dopłaca kwotę brakującą do ceny pianina, czyli od ceny pianina odejmowana jest rata, którą zapłacił za wynajem oraz kaucja. Dodatkowym kosztem jest 199zł, które pobieramy z uwagi na to, że płatność była odroczona w czasie. Czyli przez pierwsze 3 miesiące można w dowolnym momencie dopłacić brakującą kwotę + 199zł, a pianino stanie się Państwa własnością.

Jak wygląda leasing pianina w dłuższym okresie?

Oferujemy również możliwość spłaty rat za pianino w dłuższym okresie, czyli można systematycznie przedłużać wynajem z opcją wykupienia aż do momentu całkowitej spłaty. Dodatkowy koszt z tego tytułu to 99zł kwartalnie. Po kilku kwartałach, gdy suma rat za wynajem pianina (poza dodatkową opłatą 99zł kwartalnie) osiągnie kwotę ceny pianina, wówczas pianino staje się własnością wynajmującego.

Jakie są korzyści leasingu pianina w porównaniu do samego wynajmu?

Wynajem pianina z opcją wykupienia (leasingu) pozwala na to, by po kilku kwartałach płatności stać się właścicielem pianina. Jest to bez porównania lepsze wyjście aniżeli płatność za sam wynajem, gdzie płacone raty niejako "przepadają". Sam wynajem polecam jedynie osobom, które po kwartale czy dwóch planują wyjazd w kraju czy całkowite porzucenie gry na pianinie. W innych przypadkach zachęcam do skorzystania z wynajmu pianina z opcją wykupienia - po okresie leasingu pianino stanie się Państwa własnością :)

Pianina cyfrowe o brzmieniu pianin akustycznych

Jak kupić pianino cyfrowe, które jest jak najdoskonalszą imitacją pianina akustycznego?

Wiele osób nie jest zainteresowanych licznymi dodatkowymi funkcjami pianin cyfrowych, jak np. akompaniament. Warto jednak zauważyć, że niektóre opcje ustawień i regulacji są kluczowe dla jakości instrumentu, nawet jeśli początkowo nie planujemy korzystać z żadnych dodatkowych funkcji.

Poniżej przedstawiłam te specyfikacje pianin cyfrowych, które mają znaczenie dla jakości gry na pianinie:

Poniżej transkrypcja filmu, uzupełniona licznymi dodatkowymi informacjami, więc zachęcam do przeczytania :) Jeśli coś jest niejasne lub wymaga uzupełnienia, bardzo proszę o komentarz. Będzie mi bardzo miło odpowiedzieć na wszystkie pytania.

Specyfikacje pianin cyfrowych są najczęściej rozbudowane i nie do końca jasne. Trudno zdecydować, który z elementów jest istotny, a który mniej. Poniżej przedstawiam kilka podstawowych specyfikacji dla klientów, którzy kupują pianino cyfrowe z myślą o korzystaniu z niego jak z pianina akustycznego. W takim przypadku warto zwrócić uwagę na trzy specyfikacje i na trzy elementy:

Jaka powinna być klawiatura pianin cyfrowych:

Klawiatura zależy w dużym stopniu od zaawansowania grającego, w przypadku zaawansowanych pianistów gorąco polecam wcześniejsze wypróbowanie pianina. Nie tylko pianina innych producentów różnią się między sobą, ale też kolejne modele tego samego producenta mają odmienne klawiatury. Nawet ten sam typ klawiatury, o dokładnie takiej samej nazwie, inaczej sprawdza się w dwóch różnych modelach pianin tego samego producenta.

To, na co warto zwrócić uwagę w specyfikacji pianina, jest fakt, by klawiatura była opisana jako:

 • pełna (88-klawiszowa)
 • dynamiczna
 • młoteczkowa
 • ważona

Więcej o klawiaturze pianin cyfrowych przedstawiłam we wcześniejszym wpisie - by przeczytać, kliknij tutaj

Brzmienia pianin cyfrowych:

Jeżeli ktoś decyduje się na pianino cyfrowe głównie z myślą o korzystaniu z niego jak z pianina akustycznego, ważną kwestią jest brzmienie: ilość brzmień (tzw głosów - "voices") i ich jakość. Oczywiście chodzi o brzmienia pianina, opisywane jako "Grand Piano", ponieważ ilość brzmień innych instrumentów może być bardzo duża i nie mieć znaczenia przy grze z wykorzystaniem głosu fortepianu.

Poza brzmieniem Grand Piano często dostępne jest też brzmienie organów, skrzypiec, klawesynu i wiele innych. Kluczowe jednak jest wypróbowanie dostępnych brzmień pianina, których jest najczęściej 2 lub 3.

Więcej o brzmieniach pianin cyfrowych przedstawiłam we wcześniejszym wpisie - by przeczytać, kliknij tutaj. 

Twardość klawiatury pianin cyfrowych:

Ciekawą funkcją pianin cyfrowych jest możliwość regulacji twardości klawiatury (inaczej poziomów dynamiki klawiatury). Najczęściej w pianinach w przedziale cenowym do kilku tysięcy zł, oferowane pianina mają kilka poziomów regulacji twardości klawiatury (od 2 do 9). 

Regulacja twardości klawiatury zmienia efekt dynamiczny. Nie jest tu możliwa zmiana mechaniczna samego klawisza, natomiast dzięki tej funkcji można sprawić, że pianino będzie miało mniej lub bardziej wytłumiony dźwięk. W konsekwencji jeśli ustawimy klawiaturę na bardziej twardą, wówczas należy mocniej pracować palcami, by uzyskać oczekiwane brzmienie. Przy zmianie na ustawienie "soft", czyli na bardziej delikatną klawiaturę, brzmienie pianina jest pełniejsze nawet przy słabszej pracy palców.

Regulacja jest przydatna w zależności od wykonywanego utworu orazw zależności od potrzeby grającego. Czasami lepiej jest grać dany utwór np. Chopina, gdy twardość klawiatury jest mniejsza, czyli gdy klawiatura jest bardziej delikatna i lepiej reaguje na uderzenie klawisza. Z kolei utwory Bacha, moim zadaniem, lepiej jest wykonywać na twardej klawiaturze. Możliwość regulacji twardości klawiatury jest przydatna szczególnie dla uczniów, którzy przed egzaminem chcą być przygotowani do wystąpienia na nowej, nieznanej sobie klawiaturze. Jeżeli dany repertuar można poćwiczyć na różnych ustawieniach klawiatury, wówczas można mieć pewność, że nowy instrument z inną klawiaturą, nie będzie problemem podczas egzaminu. 

Reverb:

Funkcja reverb pozwala na ustawienie echa, czyli pogłosu sali. Zazwyczaj jest kilka typów reverb dostępnych w pianinie - od pogłosu naturalnego, niewielkiej sali, aż po imitację dużej sali koncertowej. Efekt ten wpływa na brzmienie fortepianu, stąd jego dostępność jest bardzo ważna również wówczas, gdy pianino ma służyć wyłącznie grze klasycznej, bez dodatkowych opcji. Dzięki funkcji reverb możemy wpłynąć na jakość brzmienia fortepianu.

Więcej o funkcji reverb przedstawiłam we wcześniejszym wpisie - by przeczytać, kliknij tutaj.

Specyfikacje pianin cyfrowych #3: Dodatkowe parametry

Zapraszam do zapoznania się z parametrami pianin cyfrowych - poniżej ostatni z serii 3 filmów "Specyfikacje pianin cyfrowych":

W poniższym nagraniu prezentuję następujące funkcje i specyfikacje pianin cyfrowych:

 • reverb
 • transpozycja
 • metronom
 • split
 • layer (dual)
 • akompaniament i rytmy

Zapraszam też do zapoznania się z odcinkiem 1 (o klawiaturze i brzmieniu) oraz z odcinkiem 2 (o dodatkowych parametrach pianin).

Oto trzeci z filmów, o następujących funkcjach pianin: reverb, split, layer, transpozycja, metronom oraz akompaniament - zapraszam!

Poniżej transkrypcja filmu, uzupełniona licznymi dodatkowymi informacjami, więc zachęcam do przeczytania :) Jeśli coś jest niejasne lub wymaga uzupełnienia, bardzo proszę o komentarz. Będzie mi bardzo miło odpowiedzieć na wszystkie pytania.

Czym jest funkcja reverb w pianinach cyfrowych?

Reverb jest to możliwość uzyskania oraz zmiany pogłosu brzmienia.

Dla uproszczenia można ten pogłos określić jako echo, czy też efekt akustyczny, który zależny jest od sali, w której gramy. Przykładowo można ustawić reverb na poziomie "room", czyli "pokoju", wówczas otrzymujemy dość naturalny efekt pogłosu, taki, jak występuje podczas gry na pianinie w mieszkaniu. Można też wybrać efekt reverb określany jako "hall", czyli "sala koncertowa", wówczas echo będzie wyraźniejsze, pojawi się wrażenie słuchania muzyki w dużej sali koncertowej, gdzie brzmienie odbija się od ścian. Można też efekt reverb wyłączyć, wówczas uzyskamy dość suche brzmienie instrumentu. Dodatkowym efektem reverb jest uzyskanie opóźnienia dźwięku (określane jako "delay") - przy takim ustawieniu wydobywane dźwięki są słyszalne z około sekundowym opóźnieniem.

Czy funkcja reverb jest przydatna?

Efekt delay jest raczej mało przydatny w praktyce, choć samą możliwość zmiany poziomu reverb uważam za przydatną. Opcja reverb jest prawie zawsze w standardzie pianin cyfrowych.

W nagraniu poniżej przedstawiam, jak korzystać z funkcji reverb w pianinie Elpiano DPR-2200H:

 
 

Na czym polega transpozycja w pianinach cyfrowych?

Transpozycja w pianinach to możliwość zmiany tonacji instrumentu. 

W praktyce oznacza to, że można dokonać zmiany takiej, by np. dźwięk, który jest dźwiękiem C (Do), brzmiał jak inny dźwięk. W konsekwencji, po zmianie tonacji np o 1 ton "w górę", grając gamę C-dur, usłyszymy gamę D-dur. Nastąpi zmiana stroju pianina o wybraną przez nas wysokość.

Czy transpozycja jest potrzebną funkcją?

Opcja transpozycji jest najbardziej przydatne wówczas, gdy chcemy dostroić pianino do innego instrumentu, tak, by grać z kimś w duecie. Wówczas współwykonawca nie musi przestrajać swojego instrumentu (np. skrzypiec), wystarczy przez przycisk transpozycji zmienić strój pianina. Transpozycja jest prawie zawsze w standardzie w pianinach cyfrowych.

Do czego służy metronom?

Metronom służy do tego, by wykonywać utwór równo, bez zmian tempa. Jest to możliwe, ponieważ metronom wybija rytm w takim tempie i w takim metrum, w jakich chcemy, czyli 3/4 czy 2/4 - w zależności od wykonywanego utworu. Warto też zapoznać się ze szczegółami dostępnych opcji dotyczących metrum, np. przydatna jest regulacja głośności samego metrum względem głośności pianina.

Czy funkcja metronomu jest przydatna?

Przy nauce gry muzyki klasycznej, metronom jest, moim zdaniem, niezbędny. Prawie każdy uczący się ma problemy z utrzymaniem tempa. Poza możliwością utrzymania tempa, metronom pozwala też sprawdzić, czy cały utwór jest wykonywany w odpowiednim tempie - często na początku utworów jest zapisane sugerowane przez edytora tempo wykonania. Jest to również bardzo przydatna funkcja dla dzieci, które rozpoczynają naukę i dość często mają problem z utrzymaniem tempa.

Czym jest funkcja "split" w pianinach cyfrowych?

Funkcja "split" oznacza możliwość podziału klawiatury na 2 różne brzmienia (voices).

Fukncja ta daje możliwość ustawienia jednego brzmienia dla połowy klawiatury, a innego dla pozostałej części klawiatury. Przykładowo możemy lewą ręką grać w ustawieniu brzmienia fortepianu, a prawą ręką skrzypce, albo odwrotnie. Funkcja split jest raczej nieprzydatna dla wykonywania utworów klasycznych, ale może być bardzo interesująca przy muzyce jazzowej (wówczas prawa ręka gra brzmienie Grand Piano, a lewa kontrabas) lub innych swobodnych aranżacjach.

Czym jest funkcja "layer"/"dual" w pianinach cyfrowych?

Opcja "layer" ("dual") pozwala na granie w dwugłosie, czyli gdy naciskamy jeden klawisz, to otrzymujemy brzmienie dwóch wybranych przez siebie instrumentów.

Najpiękniejszy i najczęściej używany dwugłos to połączenie fortepianu ze skrzypcami. Naciskając jeden klawisz, słyszymy równoczesne brzmienie tych dwóch instrumentów. Nie jest to opcja kluczowa, jednak nawet przy nauce gry muzyki klasycznej można z tej opcji korzystać. Przykładowo pięknie brzmi  w połączeniu fortepianu i skrzypiec utwór Canon in D, kompozytor: J. Pachelbel. Funkcja Layer jest prawie zawsze dostępna jako standard w pianinach cyfrowych.

W nagraniu poniżej przedstawiam, jak korzystać z funkcji split oraz layer w pianinie Elpiano DPR-2200H:

 
 

Do czego służą akompaniament i rytmy?

Akompaniament i rytmy to opcja pozwalająca na uzyskanie podkładu muzycznego, który jest grany przez pianino w wybranym przez nas tempie i rytmie (np. salsa, latino, walc).

Opcja ta jest standardem w keyboardach, jednak dużo rzadziej jest dostępna w pianinach cyfrowych.

W praktyce korzystanie z akompaniamentu oznacza, że lewa część klawiatury (ewentualnie cała klawiatura, zależnie od ustawień pianina), służy do wyboru tonacji podkładu muzycznego, czyli akompaniamentu. Grając lewą ręką akord, wydobywamy akompaniament w wybranej tonacji. Równocześnie prawą ręką możemy grać melodię, a zmieniając akordy lewej ręki, zmieniamy tonację akompaniamentu. Najczęściej istnieje też możliwość wyboru opcji, gdzie cała klawiatura stanowi podstawę automatycznego wyboru akompaniamentu, co oznacza, że do granego przez nas utworu, pianino samo dopasowuje podkład w odpowiedniej tonacji, w zależności od granych dźwięków. Zazwyczaj jest też możliwość wyboru tonacji za pomocą jednego klawisza, a nie akordu - opcje te są różne w poszczególnych pianinach / keyboardach.

Czy akompaniament jest przydatną funkcją?

Akompaniament pozwala na zupełnie inną grę, aniżeli wykonywanie muzyki klasycznej. Dlatego osoby, które planują grać muzykę klasyczną, raczej nie będą z akompaniamentu korzystać. Z drugiej strony, funkcja akompaniamentu to podstawa gry na keyboardzie. Można nawet powiedzieć, że funkcja ta pozwala na korzystanie z kolejnego "instrumentu", czyli keyboardu. Typowa muzyka z użyciem podkładu muzycznego, to taka, którą słyszymy np. na weselach, gdzie stanowi ona tło dla wokalisty. 

Akompaniament pozwala na innego rodzaju grę na instrumencie, warto więc upewnić się, czy jest to funkcja, z której planujemy korzystać. Część klientów świadomie wybiera pianino bez tej funkcji, bo np. dla dziecka może być to opcja rozpraszająca. W takim przypadku doradzam model DPS-9H, który jest doskonały pod względem klawiatury i brzmienia, a nie ma opcji akompaniamentu.

Przy wyborze pianina warto dokładnie sprawdzić, czy akompaniament jest dostępny, ponieważ opcja ta raczej nie jest standardem w pianinach w cenie 3 - 5 tyś. zł.

W nagraniu poniżej przedstawiam, jak korzystać z akompaniamentu w pianinie Elpiano DPR-2200H:

 
 

Specyfikacje pianin cyfrowych #1: Klawiatura i brzmienie

Przy zakupie pianina cyfrowego ważne jest, by wybrać instrument, który ma najlepszą dla nas specyfikację. Wówczas pojawia się kwestia, jak zrozumieć długą listę parametrów, które określają pianino cyfrowe. Oto seria krótkich filmów wyjaśniająca w prosty sposób opcje i parametry pianin cyfrowych. W trzech kolejnych nagraniach opowiem o:

 1. Klawiaturze i brzmieniu.
 2. Podstawowych funkcjach.
 3. Dodatkowych parametrach.

Oto pierwszy z filmów, o klawiaturze, brzmieniu i polifonii pianin cyfrowych:

Poniżej transkrypcja filmu, uzupełniona licznymi dodatkowymi informacjami, więc zachęcam do przeczytania :)

Jeśli coś jest niejasne lub wymaga uzupełnienia, bardzo proszę o komentarz. Będzie mi bardzo miło odpowiedzieć na wszystkie pytania.

Klawiatura może być pełna, dynamiczna, młoteczkowa i ważona.

Klawiatura pełna:

Klawiatura pełna oznacza, że jest 88 klawiszy, czyli dokładnie tyle, co w pianinie akustycznym (tradycyjnym). Jeżeli ktoś się decyduje na zakup pianina, to zachęcam do wybrania instrumentu z pełną klawiaturą, tak by wraz z coraz bardziej zaawansowanym poziomem gry, nie pojawił się problem, że brakuje klawiszy. Warto kupić klawiaturę pełną, czyli 88-klawiszową.

Klawiatura dynamiczna:

Klawiatura dynamiczna oznacza, że klawisze reagują na to, jakie natężenie dźwięku, czyli poziom głośności, chcemy wydobyć. Jeśli gramy leciutko, wówczas pianino gra cicho, jeżeli naciśnie się klawisz mocno, wówczas wydobędzie się dźwięk głębszy, mocniejszy, głośniejszy. Właśnie ta reakcja na naszą dynamikę jest określana jako klawiatura dynamiczna. Obecnie nie produkuje się pianin cyfrowych bez klawiatury dynamicznej. Brak klawiatury dynamicznej może występować już tylko w starszych keyboardach.

Klawiatura młoteczkowa:

Obecnie już większość pianin cyfrowych posiada klawiaturę młoteczkową. Oznacza to imitację mechanizmu młoteczkowego, który jest w pianinach akustycznych, w odróżnieniu od mechanizmu sprężynowego, który zazwyczaj jest używany w keyboardach. Mechanizm młoteczkowy pozwala na istotną różnicę w odczuciu pracy klawiatury pod palcami i zdecydowanie wpływa na jakość gry. Jeśli ktoś myśli o grze na pianinie, to klawiatura młoteczkowa jest kluczowa. Oczywiście klawiatura z mechanizmem sprężynowym też może wydawać ładne brzmienie, jednak uczucie pod palcami pianisty będzie zupełnie odmienne. 

Inną kwestią jest jeszcze to, jak ten mechanizm młoteczkowy działa. Przykładowo nawet w pianinach Elpiano jest różnica pomiędzy mechanizmem zastosowanym w modelu SLP-210, a mechanizmem klawiatury w modelach droższych (SLP-250 czy DPR-3500). Każdy z tych modeli ma mechanizm młoteczkowy (tzw. hammer action), jednak jest on odczuwalny z różnym natężeniem - warto więc klawiaturę wypróbować osobiście.

Klawiatura ważona:

Co oznacza klawiatura ważona:

Klawiatura ważona oznacza imitację pianina akustycznego pod tym względem, że klawisze, które są z górnych oktaw (te po prawej stronie), "chodzą" lżej niż te z lewej strony (basowe). 

Jak sprawdzić, czy klawiatura jest ważona:

Czyli jeżeli zagramy bardzo lekko na górze klawiatury, wówczas dźwięki powinny się odezwać, podczas gdy jeśli tak samo zagramy z lewej strony, wówczas te dźwięki mogą się nie odezwać. 

Polecam właśnie w powyższy sposób testować pianina cyfrowe, ponieważ często z opisu producenta wynika, że klawiatura jest ważona, podczas gdy w rzeczywistości tak nie jest. Czyli być może w zamyśle była "doważana", ale zupełnie tego nie czuć. Dodatkowo sprawę komplikuje fakt, że niektóre klawiatury są opisywane jako "natural weigthed" czyli naturalnie ważone, lub "semi-weigthed" (połowicznie ważone), w takich przypadkach warto to potraktować jako chwyt marketingowy, w rzeczywistości nie poczujemy różnicy między dolną a górną częścią klawiatury. 

Czy jest konieczny wybór klawiatury ważonej?

To też zależy od naszego stopnia zaawansowania gry. W praktyce nawet różne pianina akustyczne mają dość różne, czasem niezauważalne różnice w "doważeniu" młoteczków. To oznacza, że nawet grając na pianinie akustycznym nie czuje się, by klawiatura była ważona. Teoretyczne doważenie klawiszy powinno wynosić 55 gramów w basach, a w sopranie (po prawej stronie) 51g. Różnica jest więc minimalna. Dodatkowo w praktyce różni producenci pianin tradycyjnych nie zawsze tak precyzyjnie dbali o wyważenie klawiatur, stąd często po prostu klawiatury pianin akustycznych nie są ważone. Jednak klawiatury fortpianów koncertowych są zawsze ważone i tę różnicę zdecydowanie czuć. Stąd dla pianistów zaawansowanych jest to istotna cecha ze względu na podobieństwo do instrumentu akustycznego. Jednak moim zdaniem w pierwszych latach nauki gry klawiatura pianina nie musi byc ważona.

Jaka powinna być klawiatura pianina cyfrowego?

Jeżeli chcemy wybrać pianino cyfrowe najbardziej zbliżone do pianina akustycznego pod względem klawiatury, wówczas warto wybrać klawiaturę pełną – 88 klawiszową, dynamiczną, czyli reagującą na natężenie dynamiki, młoteczkową oraz ważoną (lżejszą na górze klawiatury i cięższą po lewej stronie na dole). Na pierwsze 5- 6 lat nauki klawiatura nie musi być ważona, pozostałe elementy są, moim zdaniem, kluczowe.

Polifonia (ilość głosów) w pianinach cyfrowych:

Ważnym punktem w specyfikacji pianin cyfrowych jest polifonia.

Polifonia oznacza ilość głosów, które mogą być jednocześnie wydobyte w pianie cyfrowym.

Jeżeli liczymy możliwość wydobycia głosów wynikającą z ilości palców, to wydaje się, że to będzie maksymalnie 10 głosów, wówczas nawet polifonia 10 byłaby odpowiednia. Natomiast dodatkowo ilość ta może być zwiększana poprzez użycie: akompaniamentu, przez przypisanie kilku brzmień do jednego klawisza, przez równoczesne użycie pedału, metronomu itd. Więc zużycie ilości głosów polifonii może być czasami znacznie więcej, niż nasze możliwości by na to wskazywały.

Przy korzystaniu z innych opcji poza samą grą fortepianową, polifonia 64 często bywa niewystarczająca, jednak dla samej gry fortepianowej, z użyciem jednego brzmienia i bez dodatkowych efektów, nawet polifonia 64 będzie odpowiednia. Polifonia 81 jest według mnie całkowicie wystarczająca, nawet przy korzystaniu z opcji i efektów dodatkowych, a polifonia 128 to już jest naprawdę bardzo wysoki standard, można mieć pewność, że wszystkie dźwięki będą wydobyte, tak jak je zagramy.

Liczba brzmień:

Co oznacza liczba brzmień w pianinie:

W specyfikacji pianin cyfrowych jednym z podstawowych elementów wyszczególnionych w specyfikacji to liczba głosów (inaczej liczba brzmień). Oznacza ona, ile różnych instrumentów (ilość różnych brzmień - np fortepian, skrzypce, organy itd) jest w danym pianinie dostępnych. Czyli np. jak będzie 5 brzmień (zazwyczaj jest ich więcej) to przykładowo mogą to być dwa pianina, skrzypce, perkusja i gitara. To znaczy, że pianino ma możliwość 5 głosów, czyli 5 brzmień. Zazwyczaj głosów jest dużo więcej, bardzo często 128.  128 wynika ze standardowego użycia głosów General Midi, czyli GM Voices. Jeśli pianino posiada 128 głosów GM, to oznacza, ze 128 różnych brzmień jest standardowo przypisanych, w odpowiedniej kolejności, do przycisku GM VOICE. W praktyce oznacza to, że pod danym numerem głosu GM, np 067 zawsze znajdziemy określone brzmienie, co ułatwia korzystanie z instrumentu osobom znających standard GM.

Jaka jest minimalna potrzebna liczba brzmień?

Jeśli ktoś planuje wyłącznie korzystanie z brzmienia fortepianu (Grand Piano), to liczba brzmień nie jest dla niego ważna. Warto zwrócić uwagę, że również pianistom często może przydawać się inne brzmienie, np przy ćwiczeniu utworów Bacha brzmienie organów, brzmienie klawesynu lub skrzypiec. Czasem klientami są organiści, dla których liczba oraz jakość brzmienia organów jest ważna, wówczas przyda się pianino z większą ilością głosów. Przy zakupie warto sprawdzić, ile jest brzmień samego fortepianu (Grand Piano), wówczas można zmieniać głos swojego pianina w zależności od wykonywanego utworu.

Stąd mniej ważna jest całkowita ilość brzmień, a bardziej ilość i jakość głosów, z których planujemy korzystać. Dla organistów kluczowe będzie upewnienie się o ilości i jakości brzmień organów. W przypadku, gdy kupujemy pianino dla dziecka, to warto zwrócić uwagę, by pianino miało kilka brzmień Grand Piano, dodatkowo klawesyn, organy smyczki. Czyli warto sprawdzić, jakie to brzmienia, mniej ważne jest to, ile ich w sumie jest.

Jaki powinien być dobry mechanizm pianin cyfrowych opisałam również w następującym wpisie na blogu (kliknij tutaj)

Pianina cyfrowe Elpiano - dlaczego tak tanio?

"Dlaczego tak tanio?":

To pytanie dość często słyszę od klientów testujących pianina Elpiano. Oczywiście nie oznacza to, że kwota 3000zł. jest niewielka, jednak wydaje się bardzo atrakcyjna za pianina tej klasy, co Elpiano.

Gdy kilka lat temu wprowadzałam na rynek polski model Elpiano DPR-2200, u konkurencji model ten był w cenie 4900zł. Teraz konkurencja już nie sprzedaje tych modeli, które oferujemy w Elpiano, a w innych krajach europejskich model Dynatone DPR-2200H jest w cenie 1495 euro (Belgia), czy model DPS-1200 / DPS-9H za 950 funtów, czyli ok 5400zł. 

Model biznesowy Elpiano:

Założenia Elpiano:

Przystępna cena jest wynikiem dbałości o to, by stosować rozwiązania proste, choć jak najbardziej dogodne dla klientów. Oferowanie pianin w przystępnej cenie, to był cel Elpiano, więc przyznam, że nie ma lepszego pytania dla sprzedającego aniżeli "Dlaczego tak tanio?". Jest to też potwierdzenie, że Elpiano z powodzeniem realizuje swoje założenia, a ja, jako właścicielka firmy, swoje przekonania. Celem Elpiano jest zwiększenie dostępności do muzyki oraz umożliwienie gry na pianinie wszystkim tym, którzy tego pragną. Marka ta powstała dla osób, które chcą grać i cieszyć się muzyką, bez potrzeby niepotrzebnego wydatku. Oferujemy świetny produkt w jak najbardziej przystępnej cenie, również w formie wynajmu czy płatności ratalnych.

Proste rozwiązania:

Cenimy prostotę rozwiązań, dzięki czemu eliminujemy niepotrzebne koszty. Jeżeli klient chce wypróbować pianino, wystarczy telefon i umawiamy się na spotkanie w dogodnym dla klienta terminie. W Elpiano klient płaci za dobry produkt, jednak nie ponosi kosztów kilkuset metrowych salonów oraz sprzedawców, czekających na potencjalnego klienta 8h/dobę w pustym salonie. Opłata miesięczna najmu w centrum handlowym w Warszawie to okolo 40EUR/metr. Przy salonie o 100m.kw., sama powierzchnia sklepu generuje dodatkowy koszt ponad 15.000 PLN/miesięcznie, co znacząco zwiększa cenę pianina.

Marketing:

Nasz marketing to dobra opinia wśród klientów, którzy polecają innym pianina Elpiano. Obecnie, gdy aktualizuję ten wpis, czyli w roku 2015), większość klientów Elpiano to osoby, którym dotychczasowy klient doradził nasze pianino. Jest to dla mnie największa nagroda za dbałość o klienta - dziękuję!

Logistyka:

Organizacja transportu również wpływa na cenę. Najprostsze i sprawne rozwiązanie to odbiór osobisty. Wystarczy, gdy klient z pomocą jednej osoby z Elpiano schyli się po paczkę i włoży do samochodu, nie trzeba w tym celu zwoływać zespołu pracowników. Jeśli - w innych firmach - transport jest oficjalnie wliczony w cenę, to nie jest to bonus od firmy, ponieważ ktoś, czyli klient, za to płaci. Elpiano daje wybór - jeśli klient ma możliwość samodzielnego odbioru, to oszczędza 200 złotych. Dla klientów, którzy nie mogą dokonać odbioru osobiście, organizujemy transport, jednak w Elpiano klient wie dokładnie, za co płaci i może sam zadecydować.

Kwestie nadrzędne:

W Elpiano to, co ważne to jakość produktu i obsługi. Dlatego - nawet wbrew cenie i tendencjom na rynku - nie rezygnujemy z droższego transportu bezpośredniego na rzecz kurierów. Może dziwić, że nasz transport kosztuje 200zł, a niektóre sklepy internetowe proponują 30 czy 40zł za przesyłkę kurierską. W Elpiano zapewniamy transport bezpośredni, bez żadnego przeładunku. Czyli po załadowaniu z naszym magazynie, pianino jest przewożone prosto do klienta. Różnica w cenie jest spora, jednak na tej kwestii nie oszczędzamy. Przewóz pianina kurierem oznacza, że pianino będzie kilka razy rozładowywane i z powrotem załodowywane na kolejne samochody. W trakcie tego pianino może być rzucone i uszkodzone, a to jest dla nas w Elpiano nieakceptowalne.

Podsumowanie:

Model biznesowy Elpiano opiera się więc na przystępności i prostocie rozwiązań. Dzięki temu klient nie płaci za nic więcej poza dobrym produktem. Wierzę, że przyszłość w biznesie należy właśnie do takich firm jak Elpiano - bez skomplikowanych struktur, bez zbędnych, nieefektywnych rozwiązań. Klient Elpiano nie ponosi więc kosztów pensji sprzedawców z salonów muzycznych, czynszu za klikaset metrów powierzchni sklepowej w centrum Warszawy, pensji sprzedawców czy ich czasu, który tracą w oczekiwaniu na klienta. Dlatego tak tanio :)

Posted on November 15, 2009 and filed under Jak wybrać pianino.