Pianino dla dziecka do nauki gry

W okresie świątecznym, jak i teraz przy zbliżającym się kolejnym nowym semestrze w szkołach, często pojawia się pytanie, jakie pianino zakupić dla dziecka.

W przypadku dziecka, które rozpoczyna naukę w szkole muzycznej lub ognisku muzycznym, najważniejsza jest jakość klawiatury oraz brzmienie pianina. Przy nauce gry w szkole muzycznej, dodatkowe opcje pianina cyfrowego typu akompaniament, ilość rytmów lub ilość dodatkowych brzmień, nie są potrzebne. Typowa nauka gry na pianinie oznacza, że uczeń wykonuje utwory muzyki klasycznej. Takie utwory wymagają ćwiczenia na brzmieniu Grand Piano, niepotrzebne są opcje dodatkowe typu brzmienie trąbki, akompaniament w rytmie walca czy też odtwarzanie utworów demonstracyjnych. Dla dziecka rozpoczynajęcego naukę gry w szkole lub ognisku muzycznym polecam więc pianino cyfrowe z pełną, dynamiczną, młoteczkową i ważoną klawiaturą oraz naturalnym brzmieniu fortepianu. Pod tym względem model Elpiano DPS-1200 spełnie wszystkie wymienione wyżej wymagania.

O jakości klawiatury świadczą następujące cechy:

  • Odczucie przy naciśnięciu klawisza powinno być zbliżone do tego, które mamy w pianinie akustycznym
  • Przy naciśnięciu klawisza powinno odczuwać się lekki opór
  • Naciskanie klawisza z różną siłą powinno powodować zmianę natężenia i głośności zagranego dźwięku, a tych "odcieni" powinno być naprawdę wiele (brzmienie nie może być ciche, średnie i głośne, natężenie dźwięku musi się  zmieniać stopniowo)
  • Możliwa jest szybka repetycja (powtórzenie tego samego dźwięku)
  • Przy zakupie tanich pianin można spotkać się z klawiaturami, w których przy naciśnięciu klawisza słychać pogłos plastyku, takie pianina zdecydowanie odradzam. Zdarza się też, że klawiatura jest nierówna, czyli jeden lub kilka klawiszy jest bardziej cichy lub głośny. Takie pianino nadaje się wyłącznie do serwisu.

O jakości brzmienia decydują następujące paramerty:

  • Jakość brzmienia jest przyjemna i naturalna - wiąże się to z jakością wgranych próbek (sampli) brzmieniowych Grand Piano. Przy mniej znanych markach warto zapytać, czy jest to próbka rejestrowana z fortepianów koncertowych czy też tworzona komputerowo.
  • Brzmienie jest donośne - wynika to przede wszystkim z mocy głośników: choć głośniki 2x6W pozwalają na wystarczającą głośność na potrzeby mieszkania, jednak przy mocniejszych głośnikach brzmienie wydaje się bardziej pełne, głębokie.
  • Brzmienie jest pełne w każdej oktawie (warto zwrócić uwagę na wyższe rejestry, które w niektórych pianinach brzmią płytko).
  • Przytrzymywane klawisze zachowują brzmienie, podobnie jak przytrzymany klawisz w pianinie akustycznym.

Oczywiście warto zadać sobie pytanie, czy poza ćwiczeniem zadanych utworów dziecko nie będzie chciało dla samego siebie grać z podkładem muzycznym czy też w wolnej chwili odsłuchiwać utworów demonstracyjnych. Jeśli tak, to z modeli Elpiano najlepiej sprawdzi się model DPR-2200. Rodzaj wykonywanych utworów zależy przede wszystkim od charakteru dziecka - czy jest skłonne do poszukiwań i własnych odkryć, czy raczej woli iść według programu. Warto wziąć pod uwagę też innych domowników, często któryś w rodziców myśli o powrocie do muzyki. W takim przypadku warto pomyśleć o dodatkowych opcjach, np o akompaniamencie, o możliwości połączenia pianina z komputerem czy też o ilości i jakości brzmień pozostałych instrumentów. Przy zakupie pianina dla dziecka, które planuje grać przede wszystkim muzykę klasyczną, kluczowy jest dobry mechanizm klawiatury oraz jakość brzmień Grand Piano.