Pianina cyfrowe Yamaha na Targach Muzycznych Frankfurt 2014

Poniżej znajdą Państwo opis klawiatur oraz brzmienia pianin cyfrowych Yamaha, zaprezentowanych na Targach Muzycznych Frankfurt 2014.

Nie porównuję funkcji dodatkowych i specyfikacji pianin, te informacje łatwo sprawdzić przez internet. Kluczowe w wyborze pianina powinno być odczucie dotyczące mechanizmu klawiatury oraz jakość brzmienia. Tych dwóch najważniejszych elementów nie da się sprawdzić na odległość, stąd postaram się je jak najlepiej opisać poniżej.

Z pianin cyfrowych przedstawionych przez Yamahę, największe zmiany dokonane zostały w serii Clavinova, podczas, gdy modele podstawowej serii Yamahy, serii Arius, pozostały takie jak w poprzednim roku :

Seria Arius:

Yamaha Arius YDP-142:

Klawiatura inna niż w zbliżonych cenowo modelach Arius YDP-S51 czy YDP-162. W Arius YDP-142 jest zastosowany mechanizm Graded Hammer Standard GHS. Odczułam ją jako płytszą aniżeli w tych dwóch pozostałych modelach serii Arius. Miałam wrażenie, jakby klawisz nie dawał się wystarczająco głęboko wciskać. Zgodnie z opisem ("Graded") jest to klawiatura ważona, czyli klawisze z prawej strony "chodzą" odrobinę lżej niż klawisze po stronie basów. Natomiast brakuje odczucia pracy młoteczków, czyli brakuje wrażenia, że klawisz uderza w strunę, pomimo nazwy tej klawiatury - jako młoteczkowej ("Hammer").

Brzmienie basów ładne, natomiast brzmienie górnej części klawiatury - zbyt ostre. Sugerowana cena to 855 euro, podczas gdy klawiatura przenośna Yamahy P-35, w cenie 480 euro, ma dokładnie ten sam mechanizm klawiatury.

Poniżej zdjęcia pianin Yamaha Arius YDP-142. Należy kliknąć, by powiększyć zdjęcie:

Yamaha Arius YDP-142

Yamaha Arius YDP-142

Yamaha Arius YDP-142

Yamaha Arius YDP-162:

Mechanizm klawiatury jest inny niż w YDP-142, określany jako Graded Hammer (GH). Klawiaturę opisałam podczas targów jako twardą, ale poprawną, dobrą do ćwiczeń, przykładowo można dobrze na niej wykonać tryl. Zgodnie z opisem, jest to klawiatura ważona, czyli górne klawisze pracują lżej od klawiszy w lewej części klawiatury. W opisie klawiatura opisana jest jako młoteczkowa, jednak, podobnie jak w YDP-142, nie ma odczuwalnej imitacji pracy młoteczków.

Brzmienie bardziej wytłumione niż w YDP-142, a przez to delikatniejsze, górna część klawiatury nie taka ostra. Podsumowując - i klawiatura i brzmienie lepsze niż w YDP-142. Porównując z kolei do serii Clavinova, brzmienie modeli Arius YDP-162 jest prawidłowe, czyli np nie wyskakuje ostre brzmienie górnej części czy też nie wybijają się poszczególne klawisze. Jednak jest to brzmienie raczej podstawowe, bez wrażenia głębi, która jest już w serii Clavinova. Rekomendowana cena na targach to 1134 euro. 

Poniżej zdjęcia pianin Yamaha Arius YDP-162. Należy kliknąć, by powiększyć zdjęcie:

Yamaha Arius YDP-162

Yamaha Arius YDP-162

Yamaha Arius YDP-162

Yamaha Arius YDP-S51:

Klawiatura typu Graded Hammer, czyli taka jak w Arius YDP-162: poprawna, choć twarda. Tak jak opisałam powyżej przy YDP-162, jest to klawiatura, na której można ćwiczyć, choć znacząco odczuwa się brak imitacji młoteczków (nie czuć, by była to klawiatura młoteczkowa).

Brzmienie jest przyjemne, znacznie lepsze niż w YDP-142, a to z uwagi na mocniejsze głośniki (2x20W). Model ten wyróżnia się względem YDP-142 czy YDP-162 obudową, określaną przez producenta jako "smukła" (zamknięte pianino jest w kształcie prostopadłościanu).

Poniżej zdjęcia pianin Yamaha Arius YDP-S51. Należy kliknąć, by powiększyć zdjęcie:

Yamaha Arius YDP-S51

Yamaha Arius YDP-S51

Seria Clavinova:

Na Targach 2014 zostały przedstawione liczne nowe modele Yamahy z serii Clavinova. Cała gama pianin Clavinova została w tym roku zastąpiona nowymi modelami. W ubiegłym roku testowałam modele: Clavinova CLP-470, Clavinova CLP-480 czy Clavinova CLP-605. W tym roku te modele zastąpiły m.in.: Clavinova: CLP-535, CLP-545 czy CLP-585.

By tę zmianę podsumować w krótki sposób - zmienione zostały mechanizmy klawiatur. W modelach poprzednich (CLP-470 czy CLP-480), występowała klawiatura typu: Wood keyboard with synthetic ivory keytops, 88-key Linear Graded Hammers. W nowych modelach Clavinova pojawiły się m.in. następujące rodzaje klawiatur: Graded Hammer 3X czy też Natural Wood, dodatkowo warto zauważyć, że w niektórych z tych modeli klawiatura jest typu: "linear graded hammer action", w niektórych, tych tańszych - nie.

Oczywiście opisy te nie mówią dużo, sama definicja typu klawiatury nie daje wyobrażenia o jej możliwościach, stąd poniżej przedstawię moje wrażenia dotyczące pracy klawiatury oraz brzmienia modeli Clavinova przestawionych na targach Frankfurt 2014.

Yamaha Clavinova CLP-525:

To najtańszy z nowych modeli Clavinova, cena rekomendowana podczas targów to 1389 euro, czyli niedużo jak na pianino z serii Clavinova.

Typ klawiatury to: "Graded Hammer 3", próbki brzmieniowe to "Yamaha CFIIIS".

Czyli model ten otrzymał zarówno inną mechanikę klawiatury jak i inne brzmienia, w porównaniu do pozostałych  modeli Yamahy Clavinova.

I rzeczywiście, model CLP-525, testowany po innych (droższych) modelach Clavinovy, wypada blado z uwagi na brzmienie. Jest ono dość płytkie, brak pogłosu, nawet na słuchawkach środkowa i górna część klawiatury brzmi sucho i bez głębi. Druga oktawa od góry - zbyt ostra. Plusem są głębokie, piękne basy. Dźwięk ogólnie dość głuchy, zbyt słaby. Gdy gramy piano, wówczas brzmienie jest ładne, jednak trudno wydobyć głębię (poza basami). Gdy chce się wydobyć bogatsze brzmienie nawet przy max. głośności, to pozostaje ono niesatysfakcjonujące. Głośniki wg specyfikacji to 2x20W, powinny być wystarczające, a nie są. 

Posumowując: Klawiatura poprawna, dobra do ćwiczenia, ale brzmienie niesatysfakcjonujące (poza basami).

Poniżej zdjęcia pianin Yamaha Clavinova CLP-525. Należy kliknąć, by powiększyć zdjęcie:

Yamaha Clavinova CLP-525

Yamaha Clavinova CLP-525

Yamaha Clavinova CLP-535:

Ten model określiłabym jako bardzo atrakcyjny stosunek jakości do ceny.

Typ klawiatury to: "Graded Hammer 3X", próbki brzmieniowe to "Yamaha CFX, Bösendorfer Imperial".

Rekomendowana cena to 1764 euro. Czyli w tej cenie można mieć Clavinovę z najlepszymi próbkami brzmieniowymi, które są w znacznie droższych modelach Yamahy. Ten typ klawiatury jest inny zarówno od klawiatury występującej w tańszym modelu CLP-525, jak i inny niż w tych droższych modelach typu CLP-585. W porównaniu do droższych pianin Clavinovy, tu klawiatura jest jakby bardziej twarda. Nie ma też tak idealnego ważenia klawiszy jak w CLP-585 (czyli brak systemu Linear Graded Hammers), jednak jest to model godny polecenia pod względem klawiatury i brzmienia. Jeśli już doszukiwać się minusów - to podobnie jak w CLP-525 druga oktawa od góry jest do poprawienia - zdecydowanie zbyt ostra, nieprzyjemna.

Poniżej zdjęcia pianin Yamaha Clavinova CLP-535. Należy kliknąć, by powiększyć zdjęcie:

Yamaha Clavinova CLP-535

Yamaha Clavinova CLP-535

Yamaha Clavinova CLP-535

Yamaha Clavinova CLP-545:

Typ klawiatury to: "Natural Wood X", próbki brzmieniowe to "Yamaha CFX, Bösendorfer Imperial".

Rekomendowana cena to 2300 euro. Opis klawiatury: "Natural Wood X" wskazuje, że jest to już ten typ jak w wyższych modelach CLP-575 czy CLP-585, jednak nie jest to taka sama klawiatura. Kluczowa różnica jest taka, że klawiatura modelu CLP-545 nie jest typu: "Linear Graded Hammers", czyli nie ma tu stopniowego (liniowego) ważenia młoteczków, jak w przypadku CLP-575 czy CLP-585. Jest to znacząca różnica w pracy klawiatury, ale też znacząca jest różnica w cenie, która jest między modelem CLP-545 (rekomendowana cena podczas targów: 2300 euro) a CLP-585 (cena: 3900 euro). Pracę klawiatury modelu CLP-545 opisałam jako zbyt lekką (w porównaniu do CLP-585, która wydała mi się taka, jak powinna być).

Brzmienie basów bardzo dobre, jednak górna część klawiatury wydała mi się zbyt brzęcząca, nazbyt ostra. Oczywiście jest to porównywanie do ideału, warto zwrócić uwagę, że brzmienie wszystkich modeli Clavinova to brzmienie bardzo dobre, sprawiające przyjemność, godne polecenia. Niedociągnięcia typu zbyt ostre górne oktawy są akspektami, którymi różni się idealny, moim zdaniem, model CLP-585 od bardzo dobrego CLP-545, jednak obydwa pianina są instrumentami naprawdę dobrymi.

Poniżej zdjęcia pianin Yamaha Clavinova CLP-545. Należy kliknąć, by powiększyć zdjęcie:

Yamaha CLP-545

Yamaha CLP-545

Yamaha CLP-545

Yamaha Clavinova CLP-575:

Typ klawiatury to: "Natural Wood X" Linear Graded Hammers. 

Próbki brzmieniowe to "Yamaha CFX, Bösendorfer Imperial".

Warto zwrócić uwagę, że jest to najtańszy model serii Clavinova, który ma najlepszy typ klawiatury: "Natural Wood X" with escapement, Linear Graded Hammers, czyli zawierający stopniowo ważone klawisze. Jednak jest jeszcze 1 szczegół, którym ta klawiatura różni się od tej zastosowanej w CLP-585, a jest to element przeciwwagi, czyli "counterweight". Chodzi tu o przeciwwagę klawiszy, która balansuje wagę  młoteczków.

Ciekawe, że każdy kolejny przedstawiony na targach model Clavinova, posiadał inny mechanizm klawiatury. Warto dodać, że w przypadku pianin Clavinova inny typ mechanizmu klawiatury rzeczywiście przekłada się na inne odczucie podczas gry, nie jest to tylko chwyt marketingowy. Dzięki temu każdy pianista może wybrać pianino, które jest dla niego wystarczające, w odpowiednim przedziale cenowym. 

Brzmienie modelu CLP-575 jest według opisu takie jak w CLP-585 (próbki: "Yamaha CFX, Bösendorfer Imperial"), jednak w rzeczywistości jest duża różnica na korzyść brzmienia modelu CLP-585. O ile brzmienie CLP-585 określiłam jako idealne, o tyle druga oktawa od góry pianin CLP-575 brzmi zdecydowanie za ostro, nieprzyjemnie. Jest to przykład na to, że warto każdy model testować, bo sam opis klawiatury i brzmienia nie jest wystarczający.

Poniżej zdjęcia pianin Yamaha Clavinova CLP-575. Należy kliknąć, by powiększyć zdjęcie:

Yamaha CLP-575

Yamaha CLP-575

Yamaha CLP-575

Yamaha CLP-575

Yamaha CLP-575

Yamaha CLP-575

 

Yamaha Clavinova CLP-585:

Typ klawiatury to: "Natural Wood X" Linear Graded Hammers with counterweigth, czyli z przeciwwagą klawiszy.

Próbki brzmieniowe to "Yamaha CFX, Bösendorfer Imperial".

Od tego modelu zaczęłam testy pianin Yamahy. Zarówno klawiatura jak i brzmienie bardzo mi się spodobały. Głębsze naciskanie klawisza daje w tym modelu coraz piękniejszy, pełniejszy dźwięk. Warto to podkreślić, bo w niektórych modelach (np w CLP-525 czy w CVP-601) mocniejsze naciskanie klawisza generuje jedynie dźwięk bardziej ostry, ale pusty. Zanotowałam nawet, że klawiatura CLP-585 jest nieporównywalnie lepsza od tej w pianinie Yamaha Hybrid NU1, co może być zaskakujące zważywszy, że cena sugerowana Hybrid NU1 to 4800 euro. Jak u większości modeli Clavinova, klawiatura CLP-585 jest pokryta lakierem imitującym kość słoniową, klawisze są drewniane. Mechanizm klawiatury opisałam jako świetny.

Poniżej zdjęcia pianin Yamaha Clavinova CLP-585. Należy kliknąć, by powiększyć zdjęcie:

Yamaha  CLP-585

Yamaha CLP-585

Yamaha  CLP-585

Yamaha CLP-585

Mechanizm klawiatury pianina Clavinova CLP-585 wydawał mi się identyczny z tym, który zastosowano w modelu Yamaha CVP-609, a właśnie pianino Yamaha CVP-609 (obok fortepianu cyfrowego CVP-609GP) uznałam za najdoskonalsze instrumenty cyfrowe zaprezentowane na targach przez firmę Yamaha. 

Model CVP-609 opisałam jako:

 • wspaniała klawiatura
 • piękne brzmienie zarówno basów, środka i górnych oktaw, wiele warstw dynamicznych, brzmienie głębokie, nie ostre, tylko piękne, z wybrzmieniem
 • dźwięk, zwłaszcza basy, można pogłębiać - wydawałoby się - "w nieskończoność"

Poniżej zdjęcia pianin Yamaha Clavinova CVP-609. Należy kliknąć, by powiększyć zdjęcie:

Yamaha CVP-609

Yamaha CVP-609

Yamaha CVP-609

Yamaha CVP-609

Każdy z wystawców Targów we Frankfurcie, poza Yamahą, prezentuje swoje instrumenty na stoiskach wspólnej przestrzeni targowej. Tymczasem Yamaha zawsze ma do dyspozycji oddzielny, duży budynek.

Oto widok z zewnątrz na budynek ekspozycji Yamahy:

 
 

Ciekawa jestem, czy te proporcje są odzwierciedleniem rzeczywistego znaczenia na rynku, mogę podejrzewać, że - w przybliżeniu - tak :)

Pianina cyfrowe Yamaha Arius oraz Clavinova - ranking:

Ponieważ pytają Państwo również o modele Yamahy Clavinova seria 4 oraz o Arius YDP-162, stąd dodam jeszcze moje prywatne porównanie dla następujących pianin cyfrowych Yamaha:

 • Arius YDP-162,
 • CLP-430,
 • CLP-470,
 • CLP-525
 • CLP-535

Clavinova CLP-430, CLP-470/480 to modele bardzo interesujące i z pewnością mogą być alternatywą dla serii Clavinova 5 Odnośnie modelu Arius YDP-162 - to nie jest to alternatywa dla Clavinova, jest to pianino o innej cenie, również o innej (gorszej) klawiaturze i nie takim brzmieniu. 

Powiedziałbym, że model Arius YDP-162 może być wystarczający dla początkujących, ale nie do wykonywania muzyki klasycznej na poziomie zaawansowanym.

Oto moje wrażenia odnośnie powyższych modeli Yamahy. Wrażenia te spisałam podczas testów na Targach Muzycznych we Frankfurcie w latach 2012 - 2014. 

Yamaha Arius YDP-162: 

Klawiatura jest opisana jako "Graded Hammer", czyli klawiatura ważona, z mechaniką młoteczkową. Powierzchnia klawiatury jest pokryta lakierem imitującym kość słoniową. W rzeczywistości niestety nie czuć tego mechanizmu młoteczkowego. Jednak zgodnie z opisem producenta, klawiatura jest ważona, czyli po lewej stronie klawisze są cięższe, a klawisze znajdujące się po prawej są lżejsze. Dodam z mojej obserwacji, że jeśli chodzi o dźwięk, to wyższa oktawa jest ledwo słyszalna. Przedstawiłam ten model w moim artykule powyżej.

Yamaha Clavinova CLP-525: 

Rodzaj klawiatury: "Graded Hammer 3", dźwięk typu "Yamaha MODELU CFIIIS." 

Brzmieniu CLP-525 brakuje głębi, nawet przy skorzystaniu ze słuchawek. Przy cichej grze dźwięk jest ładny, ale trudno jest wydobyć głębię (oprócz basu, który brzmi świetnie). Głośniki 2x20W powinny być wystarczające, ale w rzeczywistości tak nie jest. Mechanizm klawiatury jest świetny, doskonale nadaje się do ćwiczeń, choć brzmienie nie jest niezadowalające. Przedstawiłam to pianino w artykule powyżej.

Yamaha Clavinova CLP -430: 

Rodzaj klawiatury: "Graded Hammer 3", typ dźwięku: RGE (Real Grand Expression) 

Mechanizm klawiatury jest taki sam jak w modelu CLP-525: naprawdę godny polecenia, doskonały dla ćwiczeń. Dodatkowo klawiatura CLP-525 jest pokryta warstwą lakieru imitującego kość słoniową. Ceny CLP-430 i CLP-525 są również zbliżone, choć CLP-430 oferuje 128-głosową polifonię (polifonia CLP-525 to 256), a głośniki CLP-430 są mniej potężne (2x20W , podczas gdy CLP-525 ma 2x30W).

Yamaha Clavinova CLP -535: 

Model ten oferuje bardzo dobry stosunek jakości do ceny. Aktualna cena tego modelu to 6650zł. Oznacza to, że w tej cenie można zakupić Clavinovę o próbkach brzmieniowych takich samych jak w znacznie droższych modeli tej serii.  Model CLP-535 można polecić zarówno ze względu na jego mechanizm klawiatury jak i brzmienie oraz stosunkowo atrakcyjną cenę. Przedstawiłam ten model w moim artykule powyżej.

Yamaha Clavinova CLP-470: 

Moje notatki z testów tego modelu są dość jednoznacznie pozytywne:  "Klawiatura świetna, zdecydowanie godna polecenia". Opis klawiatury według producenta to: " Linear Graded Hammers, Natural Wood Keyboard", czyli klawiatura z mechanizmem młoteczkowym, linearnie doważane młoteczki. Dźwięk jest pełny i bogaty. 

Oto moje zestawienie tych modeli pod względem najlepszej relacji jakość do ceny: 

 1. CLP -535 (cena: 6650zł) 
 2. CLP-470 (cena: 9100zł, wyższa cena, ale też wyższa jakość) 
 3. CLP-525 (cena: 5300zł) 
 4. CLP-430 (cena: 5500zł) 
 5. Arius YDP-162 (cena: 4100zł). Jeśli Państwa budżet na zakup pianina to około 4000zł, wówczas polecam pianina Elpiano :)