Jak wybrać najlepsze pianino cyfrowe?

Wybór pianina może być sporym wyzwaniem. Dlatego w poniższym wpisie w skrócie odpowiem na pytanie jak kupować pianino, tak aby wybrać to najbardziej nam odpowiadające. 

Najważniejszymi parametrami w pianinie cyfrowym jest:

  • brzmienie
  • praca klawiatury

Nagranie o tym, jak wybrać pianino cyfrowe można obejrzeć poniżej:

Brzmienie

Na dobre brzmienie największy wpływ mają: silnik brzmieniowy, próbki brzmieniowe oraz głośniki. Ponieważ kwestia brzmienia jest bardzo subiektywna, najlepszą metodą na sprawdzenie brzmienia jest samodzielne przetestowanie pianina cyfrowego, które mamy zamiar zakupić. 

Silnik brzmieniowy (generator dźwięku) 

Silnik brzmieniowy jest "mini komputerem", które jest wbudowany do pianina cyfrowego. Bardziej dokładne odwzorowanie dźwięku pianina wymaga wyższej klasy silnika brzmieniowego. Takie subtelności dźwięku jak odwzorowanie rezonansów pomiędzy strunami pianina, brzmienie odskoku klawisza, wydobycie wielowarstwowego dźwięku są obecnie oferowane wyłącznie w wyższych modelach pianin cyfrowych.

Próbki brzmieniowe

Każde pianino cyfrowe ma wgrane próbki dźwiękowe brzmienia pianina akustycznego oraz innych instrumentów muzycznych. Na jakość brzmienia ma wpływ np. czy każdy klawisz jest oddzielnie nagrany w próbkach dźwiękowych czy np jest "syntetycznie modulowany" z jednej próbki brzmieniowej, jaka jest dokładność, głębia nagrania każdej próbki brzmieniowej.

Głośniki 

Jakość wbudowanych głośników ma ogromny wpływ na jakość dźwięku wydobywanego przez pianino cyfrowe. Na jakość brzmienia ma wpływ moc głośników, klasa wbudowanych głośników. 

Praca klawiatury

Moim zdaniem praca klawiatury powinna w maksymalnie zbliżonym stopniu odwzorowywać pracę klawiatury fortepianu akustycznego. Następujące cechy są moim zdaniem konieczne:

  • klawiatura pełna
  • klawiatura dynamiczna
  • klawiatura młoteczkowa

Na co zwrócić szczególną uwagę w pracy klawiatury szczegółowo opisałam w poniższym wpisie na blogu.

Inne specyfikacje pianin cyfrowych

Jeden z kluczowych aspektów specyfikacji jest dostępność akompaniamentu w pianinie cyfrowym. Do gry klasycznej akompaniament nie jest konieczny. Więcej o specyfikacji pianin można dowiedzieć się z serii krótkich filmów wyjaśniających wszystkie najważniejsze parametry, oraz na poniższym wpisie na moim blogu.

Jak wybrać pianino cyfrowe dla dziecka rozpoczynającego naukę w szkole muzycznej opisałam również w poniższym wpisie na blogu

Tutaj możesz zobaczyć porównanie wszystkich modeli Elpiano.

Posted on August 10, 2010 .