Nauka gry metodą Suzuki

Metoda Suzuki jest ciekawą i wartą rozważenia metodą nauczania gry na instrumencie. Metodą tą można uczyć się gry na każdym instrumencie, choć najpopularniejsze są szkoły gry na pianinie oraz na skrzypcach. 

Osobiście nie uczyłam się grać według metody Suzuki, jednak od wielu osób słyszałam, że jest to bardzo skuteczna, a równocześnie niezmiernie przyjazna dla dziecka szkoła gry. Warto zauważyć, że jest to metoda skierowana przede wszystkim do dzieci. W porównaniu do standardowej edukacji metoda ta pozwala zacząć naukę gry wcześniej, bo już w wieku 3 - 4 lat. Główne założenia szkoły Suzuki to wykorzystanie naturalnych zdolności, które posiada każde dziecko, czyli zdolności do naśladownictwa oraz do zabawy. Nauka rozpoczyna się od słuchania utworów, które potem dziecko będzie wykonywać. Na pierwszym etapie nauki dziecko nie wprowadza się nauki czytania nut. Często, o ile nie zawsze, w lekcji dziecka towarzyszy rodzic, co służy temu, by dziecko uznawało naukę gry za coś naturalnego, co wykonuje się razem, z radością.

Oto nagranie przedstawiające główne założenia metody Suzuki:

W Warszawie mogę polecić istniejącą od niedawna szkołę uczącą metodą Suzuki - to Warszawska Szkoła Suzuki.

Poza nauką na pianinie, dostępne są tam również zajęcia umuzykalniające dla najmłodszych, na które można zapisać już dzieci w wieku 2,5 lat. Myślę, że warto - niezależnie, czy dziecko zostanie wirtuozem czy też nie, z pewnością będą to zajęcia rozwijające wrażliwość oraz znajomość muzyki.

Posted on September 22, 2012 .