Festiwal muzyczny CHOPIN I JEGO EUROPA 2011:

16 sierpnia 2011r. rozpocznie się kolejna edycja międzynarodowego festiwalu muzycznego "Chopin i jego Europa" 2011. Potrwa on do 1 września. Jest to cykl koncertów związanych z muzyką Fryderka Chopina. Można usłyszeć zarówno utwory samego Chopina, jak i innych twórców, których muzyka jest jego dziełami inspirowana. 

Dokładny program festiwalu dostępny jest na stronie Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina:

http://pl.chopin.nifc.pl/festival/edition2011/programme

Festiwal zapowiada się niezwykle. Po roku Chopinowskim będzie to pierwsze w Polsce tak liczne zgromadzenie wybitnych artystów związanych z muzyką Chopina. Podczas festiwalu wystąpią między innymi: Martha Argetich, Nelson Goerner, Janusz Olejniczak - pianiści o światowej sławie, laureaci Konkursu Chopinowskiego sprzed kilkudziesięciu laty.

Wystąpi też aż troje laureatów ubiegłorocznego konkursu Chopinowskiego: Yulianna Avdeeva (1 miejsce), Daniil Trifonov (3 miejsce) i Evgeni Bozhanov (4 miejsce) oraz finalista - Paweł Wakarecy. 

Szczególnie ciekawy według mnie będzie koncert Bozhanova w pierwszym dniu festiwalu. Bozhanov wykona koncert e-moll Chopina, czyli ten sam, który grał w finale Konkursu w 2010 roku. Podczas Konkursu wykonanie koncertu nie dało mu oczekiwanego przez niego pierwszego miejsca i - jak się wydaje - wywołało silne niezadowolenie Bozhanova (nie wystąpił na koncercie laureatów). Tym razem orkiestrą dyrygować będzie Jacek Kasprzyk, a nie Antoni Wit, stąd jest szansa na bardziej zgodne zgranie solisty z orkiestrą.

Bardzo wartościowe będą też koncerty, podczas których orkiestrą będzie dyrygował Philippe Herreweghe - 16-tego oraz 18-tego sierpnia.

Posted on August 15, 2011 .