Targi muzyczne - możliwość porównania producentów pianin cyfrowych:

Gdzie odbywają się targi muzyczne w Polsce?

Targi Muzyczne w Krakowie:

W maju 2010 roku miała odbyć się druga edycja targów muzycznych w Expo Silesia, Targi Muzyki i Eventów COMMET 2010. Jednak, jak informują organizatorzy, impreza nie odbędzie się z uwagi na "aktualną sytuację rynkową".

Dobrą wiadomością jest to, że jeszcze w tym roku można wybrać się na inne targi muzyczne w Polsce: w dniach 23 - 25 września 2010 roku odbędą się Targi Muzyczne w Krakowie. W dniach 25 - 27 czerwca 2010r. odbędą się Międzynarodowe Targi Muzyki, Tańca i Rozrywki SHOWEXPO w Kielcach. Myślę, że sporo osób zastanawia się, czy warto wybrać się na targi muzyczne i dla kogo takie wydarzenie jest przeznaczone. Wpis ten aktualizuję już po kilku miesiącach i mogę napisać szczerze - jeżeli szukają Państwo pianin, pianin cyfrowych lub keyboardów, to targi muzyczne w Polsce nie są niestety odpowiednim miejscem.

Oto moja relacja z Targów Muzycznych w Krakowie.

Międzynarodowe targi muzyczne we Frankfurcie: 

Czy warto odwiedzić targi muzyczne, jeśli szuka się dla siebie pianina?

W tym roku byłam na targach muzycznych we Frankfurcie, to największe targi muzyczne w Europie i trzecie pod względem wielkości na świecie.

Dla pianistów zainteresowanych pianinami cyfrowymi jest to rzadka okazja wypróbowania tak wielu instrumentów w jednym miejscu. W sklepach muzycznych często porównujemy modele akurat dostępne u danego przedstawiciela / dystrybutora. Na targach można porównac marki i dowiedzieć się, jaka jest pełna oferta firmy.

Targi Muzyczne we Frankfurcie

Podczas tegorocznych targów muzycznych we Frankfurcie przez kilka dni testowalam instrumenty, głównie pianina cyfrowe, ale też i akustyczne. Rozmawiałam z przedstawicielami producentów i dystrybutorami. Każda marka prezentowała się inaczej:

Pianina cyfrowe Yamaha prezentowane na targach muzycznych 2010:

Yamaha przedstawiła bardzo szeroką ofertę - podczas, gdy inni mieli stoiska o zbliżonej wielkości, Yamaha miała swój odrębny budynek.. Na stoisku Yamahy można było wypróbować zarówno najskromniejszy model P-95 jak i fortepian akustyczno - cyfrowy Avantgrand N3, którego sugerowana cena to 14875EUR. Przetestowanie całej gamy pianin pomiędzy P-95 a Avantgrand N3 zajęło mi około 2 dni :)
Ciekawe dla mnie były znaczące różnice między modelami, które łatwo byłoby pominąć w sklepie, gdy sprzedający zwraca naszą uwagę na wybrane przez siebie elementy. Na targach polecam zacząć testowanie od najlepszych modeli, wówczas dostrzeżemy specyfikacje, które są ważne, a które nie występują  w tańszych modelach. Opcjami, których według mnie brakowalo w niektórych niższych modelach Yamahy to ilość brzmień pianina oraz ograniczona (lub żadna) możliwość regulacji twardości klawiatury. Jest to subiektywne, dla innych osób może to być brak akompaniamentu i rytmów.
Największą uwagę zwracałam na klawiaturę, bo to moim zdaniem kluczowa różnica przy wyborze pianina. Lubię i cenię twarde klawiatury, tak by nie były one zbliżone do klawiatur keyboard'owych. Pod względem twardości podobał mi się model CLP-330PE. Porównując pracę klawiszy, warto upewnić się, czy przy szybko powtarzanych dzwiękach, pozostają one słyszalne. Pod tym względem nie sprawdził się moim zdaniem model P-95, gdzie klawisze, jeśli są powtarzane zbyt szybko jeden po drugim, mają stłumione brzmienie.

Yamaha P-95

Yamaha Avantgrand N3

Pianina cyfrowe Roland prezentowane na targach muzycznych 2010:

Stoisko Rolanda to przede wszystkim technika i technologia. Widać tu znaczenie systemów nagłaśniających. Główne miejsce wśród prezentowanych instrumentów zajmowało pianino V-Piano. Jest to tzw. stage piano, gdzie bardzo duża ilość specyfikacji jest programowana przez grającego. Choć dla mnie za dużo w tym modelu regulacji komputerowej, to na pewno V-Piano znajdzie wielu zwolenników. To świetny model dla tych, którzy cenią sobie poszukiwanie i tworzenie własnego brzmienia.

 

Roland V-Piano

 

Pianina cyfrowe Kawai prezentowane na targach muzycznych 2010:

Bliższe od ekspozycji Rolanda, wydało mi się stoisko Kawai. Tu dominowały pianina akustyczne, a w pianinach cyfrowych eksponowano głównie naturalną pracę klawiatury. Dużo czasu spędziłam przy modelu CA-93 i myślę, że to jest przykład instrumentu, dla którego warto wybrać się na targi: klawiatura i brzmienie pianina tego modelu to dla mnie wzorzec z Sevres.

 

Kawai CA 93

 

Pianina cyfrowe Dynatone / Elpiano prezentowane na targach muzycznych 2010:

Z dużą radością testowałam też wszystkie pianina prezentowane przez producenta pianin Elpiano. To największy producent pianin cyfrowych w Korei, wystawca Targów we Frankfurcie od wielu lat. Zaprezentowano wiele modeli pianin cyfrowych, choć były też cyfrowe fortepiany i keyboardy. Pianina cyfrowe cieszyły się największym zainteresowaniem, klienci zwracali uwagę na świetną młoteczkową klawiaturę i eleganckie wykończenie. Grałam długo na wszystkich prezentowanych modelach i upewniłam się, że mam w ofercie Elpiano najlepsze z nich.

Firma Dynatone na Targach we Frankfurcie

Dynatone DPR-2000

Podsumowanie:

Na targach można spotkać też inne firmy, czasem debiutujące jako producenci pianin cyfrowych, a czasem są to firmy istniejące od wielu lat. Nie chciałabym pisać słów krytycznych, bo nie o to chodzi w konkurencji. Napiszę więc inaczej - przed zakupem pianina cyfrowego naprawdę warto sprawdzić pracę klawiatury i brzmienie, które nas interesuje. Targi muzyczne to doskonała okazja do przetestowania instrumentów i samodzielnej oceny.