YouTube czyli droga po sławę :)

Jeszcze kilkanaście lat temu, gdy ktoś uczył się gry na instrumencie, mógł liczyć jedynie na ocenę ze strony komisji na egzaminach w szkole muzycznej. Obecnie duże możliwości rozwoju oraz motywacji do nauki gry dają serwisy takie jak YouTube czy Vimeo. Udostępnianie tam swoich wykonań może przynieść grającemu ogromne korzyści:

Samo przygotowanie utworu do nagrania wymaga wielu ćwiczeń. Odsłuchanie wykonanego przez siebie utworu pozwala "wyłapać" więcej niedociągnięć aniżeli mogłaby to wysłyszeć komisja egzaminacyjna. Stąd samo nagranie utworu wymaga wielu intensywnych ćwiczeń. Coraz łatwiejsze jest natomiast nagrywanie od strony technicznej - wystarczy umiarkowanie dobry telefon komórkowy, by dokonać nagrania na poziomie odpowiednim do YouTube.

Jaki jest rezultat upubliczniania swoich nagrań? Grupa tworząca na YouTube pod nazwą "ThePianoGuys" to 5 osób, wśród nich pianista, wiolonczelista, producent muzyczny oraz edytor muzyczny. Stworzyli kanał muzyczny, który zawiera obecnie 34 filmy. Najbardziej popularny z ich filmów to  utwór z filmu Piraci z Karaibów, który ma ponad 18 milionów wyświetleń,  prawie 200 tysięcy głosów na "tak". Oto ten film:

Oczywiście nagranie to jest profesjonalne, jednak warto zauważyć, że dobre nagranie amatorskie, również może zyskać dużą popularność na YouTube. Dowodem jest ten sam utwór, Piraci z Karaibów, Jarrod Radnich Piano Solo, w wykonaniu Kuby Sobczyka. Kuba pisze na YouTube, że gry na pianinie uczył się sam, bez szkoły muzycznej. Ten utwór w jego wykonaniu ma ponad 300 tysięcy odsłon, prawie tysiąc głosów na "tak". Przybliżona możliwość zarobku na filmach na YouTube to 50USD za 100 tysięcy odsłon., jest więc po co się starać :) Kolejni klienci wspominają mi o Kubie Sobczyku, myślę więc, że jego przykład jest bardzo inspirujący. Oto jego nagranie:

Z drugiej strony umieszczając swoje nagranie w internecie trzeba liczyć się też z negatywnymi komentarzami. Nawet najlepsze nagranie otrzyma około 10% negatywnych głosów (to głosy bez znaczenia, od osób, które lubią krytykować).

Myślę jednak, że dla osób, które lubią wyzwania, przedstawianie swoich nagrań w internecie to bardzo dobry sposób na motywowanie samego siebie do rozwijania własnych umiejętności gry.

Posted on September 5, 2012 .