« Targi muzyczne w Krakowie | Main | 4 sposoby na łatwiejszą naukę nut »
czwartek
wrz302010

Co oznaczają znaki na pięciolinii?

B-moll, krzyżyk, pauza, kasownik - przy wykonywaniu utworu ważne jest, aby rozumieć każdy z tych znaków :)

Więcej o nauce nut w wideo pod tytułem "4 Sposoby na łatwiejszą naukę nut".

Reader Comments (3)

Poniżej transkrypcja filmu - jeśli coś jest niejasne lub wymaga uzupełnienia, bardzo proszę o komentarz. Będzie mi bardzo miło odpowiedzieć na wszystkie pytania. :)

Poza nutami, należy zapoznać się też ze znakami, które są na pięciolinii. Są to: bemol, krzyżyk, pauza i kasownik. Są to cztery podstawowe znaki, bez których odszyfrowanie utworu nie jest możliwe. To znaczy bez znajomości tych znaków możemy odczytać utwór niepoprawnie, czyli bez uwzględnienia bemola czy krzyżyka. Co oznaczają te znaki?

Bemol

Bemol jest to oznaczenie, że kolejną nutę trzeba zagrać pół tonu niżej, czyli pół tonu w lewo na klawiaturze. Czyli zamiast H gramy czarny klawisz po lewej, czyli B. Zamiast E gramy czarny klawisz na lewo od E, czyli Es.

Krzyżyk

Podobna metodologia jest przy krzyżyku. Krzyżyk z kolei podwyższa dźwięk o pół tonu, czyli gramy klawisz na prawo od danego dźwięku. Zamiast F zagramy czarny klawisz, który jest na prawo, czyli Fis, zamiast C czarny klawisz który jest na prawo czyli Cis, nie jest to zbyt skomplikowane.
Natomiast warto pamiętać, że dla wygody stosuje się pewne założenia: Jeżeli ta sama nuta powtarza się kilka razy w danym takcie, to przy zapisie nie powtarza się znaków bemol albo krzyżyk. Zakłada się, że wcześniej zapisany bemol lub krzyżyk będą dla kolejnej tej samej nuty zastosowane przez wykonawcę. Jeżeli jest zastosowanie krzyżyka do pierwszej nuty np. F, oznacza to, że wszystkie nuty F w tym takcie, też powinny być zagrane z krzyżykiem.

Kasownik

Jeżeli chcemy skasować, czyli zlikwidować, krzyżyk czy bemol, wówczas stosujemy kasownik. Oznacza to, że dla nut zapisanych po kasowniku nie ma zastosowania wcześniejszy bemol lub krzyżyk. Wówczas należy zagrać podstawową nutę.

Pauza

Kolejny znak, o którym należy pamiętać, to pauza, która oznacza przerwę. Znak pauzy wskazuje, że przez odpowiednią długość czasu w takcie, dany głos nie jest prowadzony. Dokładna długość ciszy zależy od rodzaju pauzy. Zamiast dźwięku jest wówczas cisza. Czasami mówi się, że pauza też gra, bo cisza staje się częścią melodii. Pauza ma więc duże znacznie i jeśli jest zaznaczona w nutach, to należy odpowiedni czas wyczekać w ciszy.

październik 8, 2010 | Registered CommenterMałgorzata Jurewicz

Elpiano, jesli pozwolisz, mam drobne uwagi dot. tego filmiku informacyjnego: jestem poczatkujacym samoukiem, szukam informacji w internecie. Mowisz o znaku bemol, czyli w lewo od nuty i pokazujesz rekami w (moje) prawo. Mowisz o krzyzyku i pokazujesz w (moje) lewo. Gdyby gestykulacje zastapic po prostu rysunkiem duzej klawiatury lub pieciolinii z tymi znakami, o ktorych mowisz, wyjasnienie nie budziloby zadnych watpliwosci. Oglada sie to troche jak lekcje matematyki bez uzycia tablicy.

luty 5, 2013 | Unregistered CommenterBarbara

Witam serdecznie i dziekuję,

Tak, to prawda, film ma jeszcze sporo "niedociągnięć", każdy kolejny jest - mam nadzieję - coraz lepszy.
Tym bardziej dziękuję za uwagi.

Postaramy się w wolnej chwili dokonać tych zmian.
pozdrawiam i życzę wszystkiego dobrego!

luty 15, 2013 | Registered CommenterMałgorzata Jurewicz

PostPost a New Comment

Enter your information below to add a new comment.

My response is on my own website »
Author Email (optional):
Author URL (optional):
Post:
 
Some HTML allowed: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <code> <em> <i> <strike> <strong>